Buzlu suyu döken çok ama bağış yapan yok!

Dünyada ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan ‘Bir Kova Buz’ kampanyasına Türkiye’den işadamı, sanatçı, siyasetçi ve bir çok sporcu katıldı. 15 milyon liraya mal olması beklenen bir bakım merkezine ihtiyacı olan ALS hastaları için şu ana kadar toplanan bağışlar 207 bin lirada kaldı.

24 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
24 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

Buzlu suyu döküyorlar ama bağış yapmıyorlar!

 

Dünyada ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan ‘Bir Kova Buz’ kampanyasına Türkiye’den işadamı, sanatçı, siyasetçi ve bir çok sporcu katıldı. 15 milyon liraya mal olması beklenen bir bakım merkezine ihtiyacı olan ALS hastaları için şu ana kadar toplanan bağışlar 207 bin lirada kaldı.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

ABD’de Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek ve yapılacak araştırmalar için başlatılan ‘Ice Bucket Challenge’ (Bir Kova Buz) kampanyasında tüm dünyada toplanan bağışlar 62.5 milyon doları geçti. Toplanan bağışlarla merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması ya da ölmesi sonucunda meydana gelen ve tedavisi bulunmayan ALS araştırmaları desteklenecek. Tüm dünyayı etkisi altına alan kampanyaya Türkiye’den iş, sanat, spor ve siyaset dünyasından bir çok ünlü isim kafalarından aşağı buzlu su döktükleri videolarla katıldı. Ancak Türkiye’de sadece 350 kişi şimdiye kadar 207 bin lira bağış yaptı.

 

“15 milyon TL’ye ihtiyaç var”
ALS/MNH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Şeftalicioğlu, “Bu furya bitecek ve biz yine kendi başımıza kalacağız. ALS öyle bir hastalık ki bizim hastalarımız ne konuşabiliyor, ne yürüyebiliyor ne de hareket edebiliyor. Eşim 2 yıldır yatağa bağlı yaşıyor. ALS hastasına anne-baba ve en yakınındaki kişilerin bakması bile çok zor. Onun için bizim acil bir palyatif bakım merkezine ihtiyacımız var. Derneğimizin yaptığı çalışmaya göre arsa payı ve inşaat bedeli hariç 15 milyon liraya ihtiyaç var. 207 bin liraya sadece bazı hastalara akülü araba, yatak ya da bilgisayar sistemi alabiliriz. Kampanya sayesinde ALS tanınıyor ama yapılan bağışların artmasını bekliyoruz. Türkiye’de 10 bin ALS hastası var. Ali Ağaoğlu gibi büyük projelere imza atan işadamlarımıza bizi desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz. ALS öksüz bir hastalık. Her an herkesin başına gelebilir. Ne ilacı ne de tedavisi var. Onun için hastaların yaşam süresi ve kalitesini arttırmalıyız” dedi.

 

Meclis bahçesinde buzlu su
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ALS hastaları için başlatılan “Ice Bucket Challenge” (Bir Kova Buz) kampanyasına Meclis bahçesinden katıldı. Meclis bahçesinde bir ilki gerçekleştirerek başından aşağıya bir kova buzlu su döken Nazlıaka, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e meydan okudu. O anları Instagram hesabından bir video ile paylaşan Nazlıaka, “ALS hastaları için TBMM’den Angela Merkel’e meydan okuyorum. Türkçe bilmiyor ama istihbaratı kuvvetli!” notunu yazdı.

 

Topbaş’a meydan okudu
CHP’li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ta ilçedeki ‘Bakireler Tapınağı’ önünde oturduğu bir bankta başından aşağı buzlu su döktü. Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ve Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’e meydan okudu. Başkan Kılıç, kampanyanın hedefine ulaşması için bağışta bulunulması gerektiğini belirtti ve herkesi kampanyaya destek vermeye davet etti. Okan Üniversitesi öğrencileri ise Türkiye’deki ALS Derneği’ne 1000 TL bağışta bulunduktan sonra başlarından aşağı bir kova dolusu buzlu su döküp Koç, Sabancı ve Kadir Has Üniversitesi öğrencilerine meydan okudu.

 

Not: Haberin 24 Ağustos 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/buzlu-suyu-doken-cok-ama-bagis-yapan-yok–671323-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.