“Büyükelçi’nin sergiye katılacağı iki saat önce belli oldu”

Suikaste kurban giden Rusya Büyükelçisi’nin ölümünün ardındaki sır perdesi aralanıyor. Katilin 3 gün önce aynı salona gelerek keşif yaptığı ortaya çıktı. Serginin koordinatörlerinden Timur Özkan, “Büyükelçi’nin sergiye katılacağı belli değildi. Duyurularda da katılacağını belirtmedik. Büyükelçi Karlov’un açılışa katılacağı etkinlik başlamadan iki saat önce saat 16.30 sıralarında belli oldu. Bir arkadaşımızın çocuğu katili 3 gün önce Cuma akşamı salonda gördüğünü söyledi” dedi.

21 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suikaste kurban giden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümünün ardındaki sır perdesi aralanıyor. Ancak katil Mevlüt Mert Altıntaş’ın Büyükelçi’nin sergiye katılacağını nasıl öğrendiği merak ediliyor. Suikastle ilgili bir diğer gelişme ise katil Altıntaş’ın 3 gün önce aynı salona gelerek keşif yaptığının ortaya çıkması oldu.

Duyuruda adı yok
Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği’nin sponsorluğunda düzenlenen ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen ‘Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya’ fotoğraf sergisi 16-30 Aralık tarihleri arasında yapılıyordu. Sergi 16 Aralık günü başlamasına rağmen açılışı 19 Aralık Pazartesi günü saat 18.30 da yapılacaktı. Sosyal medya ve internet üzerinden yapılan duyurularda Büyükelçi Andrey Karlov’un sergiye katılımıyla ilgili bir bilgi bulunmuyordu. Çünkü Büyükelçi’nin katılıp katılmayacağı serginin koordinatörlerine de açıklanmamıştı.

“Katılacağı bilinmiyordu”
“Serginin koordinatörlüğünü yürüten Timur Özkan, merak edilen konuyla ilgili VATAN’a şunları söyledi: “İnsanların özellikle Büyükelçi’nin sergiye katılacağından haberi yoktu. Sergi Rusya Büyükelçiliği tarafından organize edildiği için tahmin edilmiş olabilir ama özellikle Büyükelçi Karlov katılacak diye bir duyuru ya da açıklama yapılmadı. Sadece Rusya Büyükelçiliği’nin sergisi diye duyuruldu. Ben katilin Büyükelçi gelir diye tahmin ettiğini düşünüyorum. Gerçi büyükelçilikler bazen kendi organizasyonlarına da katılmıyor. Başka bir fikrim yok.”

“Açılıştan iki saat önce öğrendim”
Timur Özkan Büyükelçi’nin katılımının açılıştan çok kısa bir süre önce belli olduğunu olduğunu belirtiyor: “Ben serginin koordinatörlerinden biri olduğum için tam olarak katılacağını açılışın olduğu gün saat 16.30 sıralarında öğrendim. Sadece Büyükelçi Karlov değil, Kültür Bakanını’nda davetli olduğu söyleniyordu. Rusya Büyükelçiliği Basın Ataşesi bana sergi salonunda, ‘belediyeden kim katılıyor’ diye sordu. Ben de daha belli değil belediye yetkililerine sorun dedim. Peki Büyükelçi katılıyor mu diye sordum. Soruma ‘katılıyor’ diye cevap verdi. Ben de o zaman kesin olarak katılacağını öğrendim.”

“Üç gün önce salondaymış”
Sergiye katılan Ankaralı Gezginler Grubu’nun da koordinatörü olan Timur Özkan, katil Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırıdan 3 gün önce Cuma akşamı salonda görüldüğünü söyledi: “Bir arkadaşımızın çocuğu, katili geçtiğimiz Cuma günü yani olaydan 3 gün önce salonda görmüş. Bu kişi genel gezgin profilinin dışında kravatlı ve takım elbiseli olduğu için çocuğun çok dikkatini çekmiş. Bugün fotoğraf ve görüntüleri görünce katili daha önce salonda gördüğünü söylemiş. O gün bir açılışımız daha vardı. Katil muhtemelen Rusya Büyükelçisi de orada olacak zannetti ve onun için geldi. Resmi açılışın Pazartesi olacağını bilemediği için gitti. Sonra Pazartesi akşamı tekrar geldi. Polis kamera görüntülerini inceliyor. Bunu da tespit edeceklerdir.”

“Üç metre ilerisinde yerdeydim”
Timur Özkan saldırısı sırasında şoka girdiğini söylüyor: “Biz bu sergiyi Türk ve Rus ilişkilerinin yakınlaşmasına bir katkısı olur diye hazırlandık. Olabilecek en kötü olay yaşandı. Üzüntümüz çok büyük. Saldırı sırasında yaşadığım şoktan dolayı bilincimi kaybetmiş gibiydim. Korkudan ziyade şok yaşadım. Büyükelçi yanımda yatıyordu. Ben 3 metre ilerisinde yerdeydim. İnşallah yaralıdır, ölmemiştir diye dua ediyordum. Ama katil o sırada tekrar yerde yatan Büyükelçi’ye sıktı.”

Kamuoyuna açıklanmadı
VATAN’ın ulaştığı Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ise sergiye Büyükelçi Karlov’un katılacağının halka duyurulmadığını söyledi. Yetkililer sadece içinde gazetecilerin de yer aldığı elçiliğin kısıtlı protokol listesindeki isimlere gönderilen davetiyelerde, Büyükelçi Karlov’un sergiye davet ettiğini belirten bir ibare bulunduğunu ifade etti.

Katıldığı ilk organizasyon
Sergi açılışı Büyükelçi Karlov’un Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım 2015’ten beri Rusya Büyükelçiliği dışında katıldığı ilk organizasyondu. Katilin katılım bilgisini nasıl öğrendiği istihbarat desteği almış olabileceğini gösteriyor. Bu da katile destek veren kişi yada kişiler olabileceği şüphesini arttırıyor. Saldırıdan önce rapor aldığı ortaya çıkan katil Altıntaş, suikasti yaptığı salona traş olup, kravat takıp, takım elbiseyle bir koruma polisi gibi geldi ve resmi polis kimliğini göstererek silahıyla rahatça içeri girdi. Seçtiği tarihin Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak, Suriye ve Halep ile ilgili toplantıdan bir gece önce olması şüpheleri daha da büyütüyor.

21 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 21 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/3-gun-once-kesfe-mi-geldi–1019655-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.