Bütün bisikletli kızlar toplandı!

İstanbul, İzmir ve Adana’da sosyal medya üzerinden örgütlenen ‘bisikletli süslü kadınlar’ tüm kadınları sokağa çağırıyor. 20 Eylül Pazar günü en kokoş elbisesi ve topuklu ayakkabısını giyen, ojesi ve rujunu süren İstanbul ve İzmirli yüzlerce kadın sokaklarda bisikletle tur atacak.

Adana Süslü ve Bisikletli Kadınlar Grubu
Adana Süslü ve Bisikletli Kadınlar Grubu

İLKER AKGÜNGÖR

Şehirlerinde bisiklet kullanımına yönelik iyileştirilmelerin yapılmamasına isyan eden kadınlar sosyal medya üzerinden örgütleniyor. İstanbul, İzmir ve Adana’da Facebook üzerinden gruplar oluşturan kadınlar bisiklet kullanımının artması için mücadele verecek platformlar kuruyor. Üç bin kişiyi geçen bisikletli kadınlar, ortak sorunlarla birlikte mücadele etmek için bir araya geliyor.

Pratik bisiklet kılavuzu
İstanbul’da kurulan şimdiden 1220 üyeye ulaşan Bisikletli Kadınlar İnisiyatifi kendini, “şehirde gündelik hayatta bisiklet kullanan kadınların sayısını artırmayı hedefleyen bir kadın girişimi” olarak tanıtıyor. Tüm dini, politik ve ticari içerikten uzak duran grup kadınlar arasında dayanışma ortamı yaratarak yol gösterici olmayı, sorunlara birlikte çözüm üretmeyi ve gündelik hayattaki bisiklet deneyimlerimizi paylaşmayı hedefliyor. İnisiyatif, bir yerden bir yere bisikletle gitmenin kolay yollarını, güvenlik konusunda yapılması gerekenler ile ilgili pratik bilgileri içeren bir kılavuz da hazırlayacak.

“İZBAN’da bisiklete ek ücret kalksın”
İzmir’de kurulan 1500 üyeli ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ ve Adana’da 375 üyeli ‘Süslü ve Bisikletli Kadınlar’ grupları da benzer amaçlar için aynı çatı altında toplanıyor. İzmirli Süslü Bisikletli Kadınlar grubunun ilk önceliği İzmir Metrosu İZBAN’da bisiklet için alınan ek ücreti kaldırmak. Grup, İZBAN’da katlanır bisikletlere ek ücret alınmaması için change.org’ta bir kampanya başlattı. Geçtiğimiz hafta başlayan kampanyaya şu ana kadar yaklaşık bin kişi destek verdi.

İzmir Süslü ve Bisikletli Kadınlar Grubu
İzmir Süslü ve Bisikletli Kadınlar Grubu

“Giy kokoş elbiseni, tak şalını gel”
Gruplar 22 Eylül Dünya otomobilsiz kentler günü öncesinde sokağa çıkıyor. İstanbul ve İzmir’de 20 Eylül Eylül Pazar günü bisikletine binen bir çok kadın sokaklarda tur atacak. İstanbul’da 20 Eylül 15.30’da Haydarpaşa Tren Garı’nda ‘Süslü ve şen kahkahalı kadınlar bisiklet turu’, ‘egzoz kokusuna karşı mis kokulu kadınlar’ sloganıyla düzenleniyor. İzmir’de ise aynı gün saat 17.00’de Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi önünde toplanacak kadınlar ‘Süslü Kadınlar İzmir Bisiklet Turu’nu başlatacak. Tura katılmak için şimdiden yaklaşık 2 bin 500 kadın başvurdu. İzmirli kadınlar, “İzmir’in yollarını egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu saracak. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayır. Bisikletini de süsle, çık yollara” sözleriyle tüm bisikletli kadınları sokaklara çağırıyor. Tura katılım koşulları ise kadın olmak, süslü olmak, süslü bir bisiklete sahip olmak, en fazla 10 km hızla ilerlemek ve şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.