Burkay Bebek amcasının karaciğeriyle yaşatıldı

Nedeni bilinmeyen sarılık nedeniyle karaciğer yetmezliği çeken 1 yaşındaki minik Burkay, müzisyen amcası Sezer Dündar’dan alınan 240 gramlık karaciğer parçasının nakledilmesiyle hayata tutundu.

25 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
25 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bursa’da yaşayan zihinsel engelliler okulunda görevli öğretmen Şenay Dündar ile memur Önder Dündar’ın oğulları Burkay daha 28 günlükken sarılığa yakalandı. Yapılan testlerde minik Burkay’ın yeni doğan sarılığı olmadığı başka bir tür sarılığa yakalandığı tespit edildi. Ancak yapılan tahlillerde sarılığının nedeni belirlenemedi.

Karaciğer müzisyen amcadan
Sarılık yüzünden karaciğer yetmezliği yaşayan Burkay bebek için çeşitli tedaviler denendi. Ancak Burkay bebek hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermedi. Geriye tek çare karaciğer nakli kaldı. Yapılan testlerden sonra anne ve babanın kan grupları farklı olduğu için yavrularına karaciğer veremedi. Ancak aranılan uygun dokulu karaciğer, Burkay’ın müzisyen amcası Sezer Dündar’da bulundu. Yeğenine karaciğerini vermek için gönüllü olan amcaya yapılan tetkikler olumlu çıkınca, Prof. Dr. Yalçın Polat’ın başkanlığındaki organ nakli ekibi geçtiğimiz hafta amca Sezer Dündar’ın karaciğerinden aldığı 240 gramlık bir parçayı başarıyla yeğeni Burkay’a nakletti.

“Amcası değil ikinci babası”
Burkay bebeğin babası Önder Dündar, “Ailemizde Burkay’a kan gurubu uyan tek kişi kardeşim Sezer’di. Hiç düşünmeden gönüllü olarak karaciğerini verdi. O artık Burkay için baba yarısı değil ikinci bir babadır” diyerek teşekkür etti. Sezer Dündar ise, “Umarım bundan sonra canım yeğenimin başka organıma ihtiyacı olmaz. Ama olursa da severek yine veririm” dedi. Nakli gerçekleştiren Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, “Küçük yaşı ve sadece 9 kilo olmasına rağmen başarılı bir nakil yaptık. Burkay bebek kısa sürede sağlığına kavuşarak yaşıtları gibi büyüyecek” dedi.

NOT: Haberin 25 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/burkay-bebek-amcasinin-karacigeriyle-yasatildi-908240-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.