“BURADAYIZ AHPARİG”

Gazeteci Hrant Dink suikaste kurban gidişinin 8. yılında anıldı. Binlerce kişi Taksim Meydanı’ndan Hrant Dink’in vurulduğu Osmanbey’deki Agos Gazetesi’ne kadar yürüdü. Hrant’ın arkadaşları yürüyüş boyunca “Buradayız Ahparig” (Kardeşim), “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” diye slogan attı.

20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in hain bir suikaste kurban gidişinin 8. yılında seveleri tarafından anıldı. Taksim Meydanı’nda toplanan aralarında siyasetçiler, yazarlar, gazeteciler ve sanatçıların yer aldığı binlerce kişi saat 13.30’da Taksim Meydanı’ndan Dink’in vurulduğu Osmanbey’deki Agos Gazetesi’nin önüne kadar yürüdü.

 

Binlerce kişi yürüdü
Trafiğe kapatılan Cumhuriyet ve Halaskargazi caddelerinden yürüyen binlerce kişi yürüyüş sırasında “Buradayız Ahparig”, “Her yer Agos, her yer direniş”, “Hepimiz Hrant’ız hepimi Ermeniyiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Hrant için, adalet için” sloganları attı. Gruptaki bir çok kişi Türkçe, Ermenice ve Kürtçe, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” ve “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

 

Berkin’in ailesi de katıldı
Yürüyüşe Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile oğlu Arat Dink’in yanı sıra Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da katıldı. Yürüyüşte HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey, CHP’li Hüseyin Aygün, CHP ve HDP’den milletvekilleri ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de hazır bulundu. Rakel Dink’in de aralarında bulunduğu grup yürüyüş boyunca “Yüzleşin Hrant’la, soykırımla – Hrant’ın dostları” yazılı bir pankart taşıdı. Yürüyüş boyunca Türkçe ve Ermenice ezgiler ile Hrant Dink’in çok sevdiği ‘Sarı Gelin’ türküsü çalındı.

 

“Ergenekon Caddesi’nin ismi Hrant Dink olsun”
Ergenekon Caddesi’ndeki HDP Şişli binasına Dink’in fotoğrafının da bulunduğu, “Unutmadık, unutturmayacağız”, Halaskargazi Caddesi’ndeki CHP Şişli ilçe binasına da “Onurlu, yürekli ve devrimci insan, saygı ve özlemle anıyoruz” pankartları asıldı. Agos gazetesi önüne gelen kalabalık Dink’in saldırıya uğradığı 15.05’te saygı duruşunda bulunurken, Dink’in vurulduğu yere bir çok kişi karanfiller bırakarak, mum yaktı. Yürüyüşe katılan bir grup kişi Ergenekon Caddesi’nin isminin ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesi talebiyle imza kampanyası başlattı. Gruptakiler taleplerini Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye de aktardı.

20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

“Acımız azalmıyor”
Anmada konuşan şair ve yazar Murathan Mungan, sekiz yıldır Agos gazetesinin önünde toplanarak adalet ve hakikat aradıklarını söyledi: “Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından sekiz koca yıl geçti. O yıl doğan çocuklar dillendi, okuma yazmayı söktü. Ama Hrant Dink’in ölüsü hala bu kaldırımda yatıyor. Hrant’ın ölüsünü unutkanlığın zalim ellerine teslim etmeyeceğimizi haykırıyoruz. Ayrıca Hrant Dink cinayetini kendi siyasi projeleri için araçsallaştırmaya çalışanların emellerine terk etmeyeceğimizi de belirtiyoruz. 8 yıl boyunca adalet yerinde sayarken pek çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. Bana gelinceye kadar söylenilecekler azaldı, seyreldi belki ama acılar azalmıyor. Yerini bulmamış bir adaletin sancısı yüreklerde zonkluyor. Vicdanlarımızı sızlatmayı, akıllarımızı acıtmayı sürdürüyor. Dink’in dördüncü çocuğu olan Agos gazetesine, onun emanetine de sahip çıkmamız gerekiyor.”

20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
20 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 20 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-hepimiz-sekiz-yildir-buradayiz-ahparig–718946-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.