Bunlar bedava: ABD’den YPG’ye 120 tırlık yeni silah sevkiyatı

ABD, Türkiye’nin eleştirilerine rağmen Rakka Operasyonu kapsamında terör örgütü YPG’ye zırhlı araç ve silah yardımını sürdürüyor. Önceki gün yapılan 120 tırlık sevkiyatla roketara karşı korumalı zırhlı araçlar, ısı ve lazer güdümlü füzeler, Doçkalar, otomatik tüfekler ve teknolojik savaş aygıtları örgüte gönderildi.

21 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye yaptığı ağır silah ve zırhlı araç yardımı hız kesmeden devam ediyor. Son olarak önceki gün 120 tırlık yeni bir sevkiyat ABD askerleriyle birlikte Rakka’da konuşlanan ve ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ulaştı.

Zırhlı araç ve güdümlü füzeler
ABD tarafından YPG’ye yapılan son sevkiyatta zırhlı araçlar, mayın temizleme araçları, havan topları ve sofistike silah kapsamında değerlendirilen ısı ve lazer güdümlü füzeler bulunuyor. ABD bunların dışında TSK’nın son operasyonlarda PKK’lı teröristlerden ele geçirdiği 3.5 km menzile sahip Rus yapımı 12.7 mm’lik ağır makineli tüfek olan Doçkalar, otomatik makineli tüfekler, termal özellikli dürbünler ve uydudan yön bulan GPS cihazı gibi teknolojik savaş aletleri ile ağır silahları da terör örgütüne gönderdi.

Daha silah istiyorlar
Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan DSG’den bir yetkili ise ABD’nin kendilerine gönderdikleri silah ve zırhlı araçların dün sabah ulaştığını söyledi. DSG’li yetkili ABD’nin geçtiğimiz hafta da Deyr ez Zor operasyonu için kendilerine yine zırhlı araç ve ağır silahlardan oluşan bir sevkiyat daha yaptığını açıkladı. Yetkili Rakka operasyonu bitse de IŞİD’in biteceği anlamına gelmediğini ve yeni yapılacak operasyonlar için daha çok ağır silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.

IKBY’ye ait sınır kapısından geçti
ABD’nin YPG’ye gönderdiği zırhlı araçlar ve ağır silahlar önceki sevkiyatlarda olduğu gibi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesindeki Erbil’e indirildi. Burada tırlara yüklenen zırhlı araçlar ve silahlara yine IKBY’ye ait Semelka Sınır Kapısı’ndan YPG’nin kontrolündeki Rojava’ya geçirildi. Kamışlı üzerinden yola devam eden tır konvoyu silahları Rakka’nın doğusu ve güneyindeki DSG’lilere teslim etti.

Roketatar korumalı zırhlı
Nusaybin’in karşısında yer alan Suriye’nin Kamışlı kentinde şehir trafiğinde görüntülenen konvoydaki bir araç dikkat çekti. Konvoydaki tırlardan birinin üstünde yakın dönemde geliştirilen roketatarlara karşı çelik telli ağlarla koruma sağlayan kafese sahip taktik tekerlekli Oskosh M-ATV MRAP zırhlı araç ilk defa görüntülendi. Oshkosh firmasının Amerikan Ordusu için geliştirdiği mayına dayanıklı ve pusuya karşı bekası arttırılmış 4X4 zırhlı personel taşıyıcı her türlü arazi koşulunda hareket edebiliyor. ABD Ordusu 5 askeri personel taşıyan zırhlı Oshkosh M-ATV’leri Irak ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinde yoğun olarak kullanıyor.

21 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 21 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/120-tir-lik-yeni-silah-sevkiyati-1103951-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.