6 milyon boşta gezen gencin 4.7 milyonu iş bile aramıyor!

TİSK’in OECD ve TÜİK verileri ile yaptığı analize göre, 15-29 yaş grubundaki 6 milyon genç boşta geziyor. Araştırmaya göre gelecekten umutsuz bu gençlerin 4,7 milyonu iş bile aramıyor. Aynı yaş grubundaki 3.5 milyon genç kadın ise hiç birşey yapmadan evde oturuyor.

1280x720-tLo

İLKER AKGÜNGÖR 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ulusal ve uluslararası verileri yorumlayarak yaptığı analiz, genç işsizlerle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Türkiye’de 15- 29 yaş grubu gençlerin yaklaşık 3’te 1’i eğitimde veya çalışma hayatında yer almıyor. Üstelik 6 milyon ‘boşta gezer’ gençten 4,7 milyonu iş de aramıyor. Sorunun temel nedeni olarak genç kadınların yüzde 45’inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması gösteriliyor.

İş arayan da bulamıyor
TİSK’in OECD’nin yayınladığı “2015 Becerilerin Görünümü” başlıklı raporu ve TÜİK’in 2014 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarını veri alarak yaptığı değerlendirme, Türkiye’nin genç işsizlerinin nasıl yaşadığına dair çarpıcı sonuçlara ulaştı. ‘Boşta gezer’ gençlerin çağ nüfusuna oranının yüksekliği açısından OECD birincisi olan Türkiye’de bir okula devam etmeyen veya bir işte çalışmayan gençlerin yüzde 80’i iş aramadığı tespit edildi. Uzmanlar en verimli çağlarındaki bu gençlerin ataletine neden olarak gelecekten umutsuz olmalarını gösteriyor. Türkiye, yüzde 80’lik pasif oranıyla, OECD’ye üye 33 ülke içerisinde Kore ve Meksika’dan sonra 3’üncü sırada geliyor. Eğitimden ve istihdamdan uzak genç kitlesinin kalan yüzde 20’si ise iş arıyor ama bulamıyor.

Kızlar evde kısmet bekliyor
OECD verileri, Türkiye’deki ‘ne öğrenim gören, ne de çalışan gençler’ sorununun aslında genç kadınların durumundan kaynaklandığına işaret ediyor. Türkiye’de genç kadınların yüzde 45,2’si hem eğitim hem de istihdam dışı kalırken, bu oran genç erkeklerde yüzde 17,6. Söz konusu oran, genç erkekler açısından yüzde 13,3 olan OECD ortalamasına yakın; buna karşılık genç kadınlarda yüzde 17,7 olan OECD ortalamasının neredeyse üç katı. Eğitimde olmayan ve çalışmayan genç kadınlara ait bu oranla Türkiye açık ara OECD birincisi oldu.

Yeni hükümetin önceliği işsiz gençler olmalı
TİSK’den yapılan açıklamada, “Boşta gezer gençlik’ sorununun genç kadınlarda yoğunlaşıyor. Yüzde 80’lik pasif oranıyla, en az 3 milyon 500 bin genç kadının eğitimden ve çalışma hayatından uzak olduğu, ekonomik ve sosyal dışlanmaya maruz kaldığı anlaşılmaktadır. Bu önemli nüfus kitlesinin ekonomiye kazandırılması, işbaşına gelecek yeni hükümetin işveren kesimiyle birlikte ele alması gereken başlıca konulardan biridir” denildi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.