Boşnak Davut Bebek Türkiye’de kurtarıldı!

Bosna Hersek’li 5 aylık Davut Bebek doğumda geçmeyen sarılığa yakalanarak karaciğer yetmezliğine yakalandı. Ülkesinde teşhis konulamadığı için Almanya’ya götürüldü. Almanya’da yeni doğan bebeklerde nadir görülen safra yolu tıkanıklığı teşhisiyle Türkiye’ye gelen Davut Bebek başarılı bir operasyonla hayata tutundu.

11 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
11 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bosna Hersekli Amir ve Amra Krajişnik çiftinin ilk çocukları Davut Krajişnik’te doğduğu gün başlayan yeni doğan sarılığı bir türlü geçmedi. Çift Bosna’da teşhis konulamayan çocuklarını tedavi için Almanya’ya götürdü. Burada bebeklerde nadir görülen safra yolu tıkanıklığından (Bilier Atrezi) kaynaklanan sarılığın karaciğer yetmezliğine neden olduğu belirlendi. Alman doktorlar 5 aylık minik Davut’un kurtulması için tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söyledi. Almanya’da canlıdan nakil yapılmadığı için ailesi tarafından Türkiye’ye getirildi.

Almanya-Türkiye hattı
Canlıdan nakil için yer arayan çift internetten Memorial Ataşehir Hastanesi’ne ulaştı. Onay çıkınca Almanya’dan İstanbul’a geldiler. Karaciğerini vermek için gönüllü olan anne babanın dokuları yapılan tetkiklerde uyumlu çıkmadı. Bunun üzerine Bosna’dan akrabalar uçakla Türkiye’ye geldi. Gönüllü olan kuzen Ajla Krajişnik’in dokuları uyumlu çıktı. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi tarafından geçtiğimiz hafta Ajla Krajişnik’ten alınan karaciğer başarılı bir şekilde 5 aylık olan Davut Krajişnik’e nakledildi.

“Sarılık 15 günde geçmiyorsa doktora gidin”
Krajişnik çifti ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’de hastaneler ve doktorlar Avrupa’daki doktorlar kadar bilgililer. Oğlumuza yapılan nakil ile hayata yeniden bağlanmasını sağladılar” dedi. Nakli yapan Prof. Dr. Yalçın Polat ise “Bebeklerdeki sarılık 15 günde geçmiyorsa doktora başvurulmalı. Çünkü yeni doğan sarılığı bu süre içinde geçer. Geçmeyen sarılık bir karaciğer hastalığının belirtisidir. Safra yolları tıkanıklığı(Bilier Atrezi) ile dünyaya gelen bebeklerde karaciğer yetmezliği yaşanıyor. Burada nakilden başka çare yok. Davut bebek geldiğinde kaybedecek zamanı yoktu. Bu nedenle küçük yaşı, düşük kilosu ve boyuna rağmen nakli yaptık. Başarılı bir nakil oldu. Davut bebek artık yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek” dedi.

NOT: Haberin 11 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/davut-bebegi-kurtardik–965238-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.