Bombalanan Halepli yetimler kurtarıldı

Önceki hafta rejim güçlerinin bombardımanı sırasında vurulan ve sığınakta kalan 47 yetim çocuk Halep’ten tahliye edildi. Çocuklar İdlip’teki akrabaları ve Suriyeli ailelerin yanına yerleştirildi.

20 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Halep’in Meşhed semtindeki Mütemeyyizun Yetimhanesi önceki hafta rejim güçlerinin şehre düzenlediği bombardımanda vurulmuştu. Üç katlı yetimhanenin eşyaların toplandığı en üst katı vurulmuş, çocukların kaldığı 1 ve 2’inci katlar ise zarar görmüştü. Mucize eseri yetimhanede kalan 4 ile 12 yaşları arasında 47 çocuktan hayatını kaybeden olmamıştı. Ancak 42 çocuk ve öğretmenleri sığınakta yaşamaya başlamıştı.

“Bizi buradan kurtarın”
Sığınakta kalan çocuklar çektikleri bir videoyla kurtarılmayı beklediklerini dünyaya duyurdu. Videoda arkadaşları adına konuşan iki yıldır yetimhanede kalan, annesi ve babasını uçak saldırısında kaybeden 10 yaşındaki Yasmin Farmuz, “Merhaba bizi son kez görebiliyor ve duyabiliyor olabilirsiniz. Tüm dünyaya sesleniyorum, lütfen Halep’ten çıkmamıza yardım edin. Burada 47 yetim çocuğuz. Hepsi benim kardeşim. Yemek yiyip, birşeyler içmek istiyoruz. Barışı seviyoruz. Uçakların bombalamaları yüzünden buradan çıkamadık. Bombalardan korkuyoruz. Lütfen bize bu cehennemden kurtarın. Tek isteğimiz diğer çocuklar gibi yaşamak” demişti.

Sınırda karşılandılar
Önceki gün yapılan görüşmelerin ardından tahliyeler için öncelik yetimhanedeki bu çocuklara verildi. Tahliye edilecek 500 kişilik ilk kafilede yer alan çocuklar önce Ramusen bölgesinde karşılandı. Buradan sabaha karşı tahliyeler için belirlenen İdlip’in Raşidin bölgesine getirildi. İHH ekibi tarafından karşılanan çocukların giyecek, su, yiyecek, battaniye gibi tüm ihtiyaçları giderildi.

“Kışlık kıyafet ihtiyacı var”
VATAN’a konuşan İHH Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis, “Ekibimiz dün gece 01.30 sıralarında yetim çocukları karşıladı. Çocukların bir kısmını akrabalarının yanına, akrabası olmayan ise İdlip’te Suriyeli ailelerin yanına yerleştirildi. Suriyeliler Halep’ten gelenlere sahip çıkıyor. İHH’nın hem İdlip hem de Türkiye’de çocuklar için yetimler köyü hazırlığı var. Bu çocukların yanlarında hiç eşyaları yok. Kışlık kıyafet konusunda ihtiyaç var” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.