Bitmez bu ‘Olimpiyat’ çilesi!

Ulaşım güçlüğü, soğuğu, zemin, elektrik kesintileri ile müsabakalar için sıkıntı yaratan Olimpiyat Stadı’nın da içinde bulunduğu Olimpiyat Parkı, açılan davalarla 250 milyon liralık kamulaştırma tehdidi ile karşı karşıya.

6 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
6 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

250 milyon liralık ‘olimpiyat’ tehlikesi!

 

Sayıştay, İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’nun 2013 faaliyetlerini denetledi. Yapılan incelemede Olimpiyat Kurulu’nu 250 milyon liralık bir tehlikenin beklediği saptandı. Sayıştay raporda, “Emsal kamulaştırma davaları kaybedildi. Sırada 237 dava daha var. Bunlar da kaybedilirse ödenecek rakam 250 milyon lirayı geçecek” dedi.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Ulaşım güçlüğü, elektrik kesintisi, zemini tartışma konusu olan Olimpiyat Stadı’nın da içinde bulunduğu Olimpiyat Parkı Sayıştay tarafından mercek altına alındı. İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’nu (İOOHDK)inceleyen Sayıştay denetçileri alanla ilgili kurumları yaşanabilecek ciddi bir tehlikeye karşı uyardı. Sayıştay raporuna göre Olimpiyat Parkı’nın olacağı alanda yapılan kamulaştırmasız el atma işlemi nedeniyle açılan davalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başakşehir belediyesi, Spor Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 250 milyon lirayı aşan bir faturayla karşı karşıya kalabilir.

 

Metrekareye 4 lira
250 milyon liralık faturanın temeli 2000 yılına dayanıyor. 15 yıl önce İkitelli’ye Olimpiyat Parkı yapılmaya karar verildiğinde içinde stat, köy, antrenman ve konaklama tesislerinin bulunacağı park için 4 etap belirlendi. Çoğunluğu hazine arazisi olan 1, 2, ve 3’üncü etaplar sorunsuz kamulaştırıldı. Ancak 4’üncü etaba gelindiğinde 368 bin metrekareyi bulan özel şahıslara ait arazide sorun yaşandı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü metrekare başına 4 lira belirledi.

 

Kamulaştırmasız el atma
Ancak malikler bu rakamı az bularak konuyu yargıya taşıdı. Emsal davalarda yargı vatandaşı haklı bularak metrekareye 90 ile 150 TL arasında değer biçti. GSGM’nin temyiz ettiği davalarYargıtay onayınca ortaya 26 milyon 243 bin liralık fatura çıktı. Bu gelişme üzerine GSGM kamulaştırmadan vazgeçerek davalarının tümünün reddini sağladı. Ancak maliklerin mülkiyet hakkı geri verilmedi. Bunun üzerine 237 malik 2011’de ‘kamulaştırmasız el atma’ işlemi nedeniyle mülkiyet haklarının ihlal edildiği yönünde dava açtı. İBB, 2012’de alanın yapılması düşünülen İstanbul 2020 Olimpiyatları için vazgeçilmez olduğunu ve konunun ülkesel çıkarlar açısından değerlendirildiğini belirtti.

 

250 milyon liralık fatura
Sayıştay raporunda önceden kazanılan emsal davaları işaret ederek 237 davanın kaybedilebileceği ihtimaline vurgu yaptı. Bu davaların kaybedilmesi durumunda ise maliyetin 250 milyon lirayı geçeceğini belirtti. Raporda, davaların kaybedilmesi durumunda paranın İBB, Başakşehir Belediyesi, SGM ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kasasından çıkacağını ifade etti. İOOHDK ve SGM, söz konusu alanla ilgili imar planlarında gerekli değişikliğin yapılması, aksi takdirde hukuksal sorumluluğun İBB, ÇŞB ve Başakşehir Belediyesi’nde olacağını bir yazıyla bildirdi. Raporda denetimin yapıldığı Nisan 2014’te imar planlarında gerekli değişikliklerin yapılmadığına dikkat çekildi.

 

NOT: Haberin 6 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bitmez-bu-olimpiyat-cilesi-714134-ekonomi/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.