Bir hafta sonra akrabalarına kavuşacaklar

DEAŞ’a katılan ebeveynleri ölünce sahipsiz kalan ve Bağdat’tan alınarak Ankara’ya getirilen 17 yetim çocuk rehabilitasyon sürecinden geçecek. Bir hafta ile 10 gün arasında sürmesi beklenen rehabilitasyonun ardından çocuklar akrabalarına teslim edilecek.

11 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bağdat’ta kaldıkları Salihiye Yetimhanesi’nden Türkiye’nin girişimleri sonucu alınarak Ankara’ya getirilen 17 yetim çocuğu bir hafta ile 10 gün arasında süreceği belirtilen bir rehabilitasyon süreci bekliyor. Anne ve babaları terör örgütü DEAŞ’a katıldıktan sonra hayatına kaybeden ve sahipsiz kalan çocuklar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekibine teslim edildi.

Psikologlar takip edecek
Yetim çocuklarla Ankara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Osman Doğan’ın başında bulunduğu bir ekip ilgileniyor. VATAN’ın edindiği bilgilere göre bakanlığın tesislerinde misafir edilen çocukların genel durumu iyi olarak gözlemlendi. Ancak detaylı bir sağlık taramasından geçirilecekler. Ayrıca yaşadıkları savaş, anne ve babalarının ölümü ile yetimhane koşullarının yarattığı travmayı atlatabilmeleri için pedagog ve psikologlar tarafından takip edilecekler.

Eğitim desteği verilecek
İlk rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından çocuklar daha önce tespit edilen ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tarafından kontrol edilen akrabalarının bulunduğu illerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gönderilecek. İl müdürlükleri ise çocukları akrabalarına teslim edecek. Ayrıca çocukların eğitim süreçleri de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından takip edilecek. İlerleyen süreçte okula gitmemiş bu çocuklara eğitim desteği verilmesi de planlanıyor.

“Yeni bir protez bekliyor”
Beşi 3 yaşından küçük, en büyüğü 12 yaşındaki toplam 17 yetim çocuk arasında bulunan M.Ö.K.’nın (12) Sivas’ta yaşayan amcası M.K., VATAN’a şöyle konuştu: “Bakanlık yetkililerinden çocukları 1 hafta, 10 gün kadar misafir edileceğini ve bu süreçte yaşadıkları savaş, anne ve babalarının ölümü, korku, tedirginlik gibi zorluklara karşı psikolojik yardım alacaklarını öğrendik. Sonra akrabalarının bulundukları illere gönderilerek teslim edilecekler. Ayrıca doğru düzgün eğitim almamış bu çocuklarla Milli Eğitim Bakanlığı’nın da ilgileneceğini belirttiler. M.Ö.K.’nin babası C. Telafer’e düzenlenen ilk bombardımanda öldü. Annesi S. ise Bağdat’taki Rusafa Cezaevi’nde yatıyor. M.Ö.K.’nın kardeşleri M. (13), A. (10), Y.S. (8) ile Irak’ta doğan F.’den (4) haber alamadık. M.Ö.K., Telafer bombardımanında dizinin altında bir ayağını kaybetmişti. Türkiye’de yeni bir proteze kavuşacağını ümit ediyoruz.”

NOT: Haberin 11 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bir-hafta-sonra-akrabalarina-kavusacaklar-1208302-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.