Bilgi’de yapılamayan Ermeni konferansı Boğaziçi’ne taşındı

Bilgi Üniversitesi’nde yapılamayan ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansı Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak. Konferansta ünlü tarihçilerin yanı sıra dünyaca ünlü Ortadoğu uzmanı İngiliz gazeteci Robert Fisk konuşmacı olarak katılacak.

18 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa
18 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bilgi Üniversitesi, University of California Los Angeles (UCLA) ile ABD’deki Ermeni diasporasına ait Project 2015 adlı kuruluş tarafından 26 Nisan 2015’te Bilgi Üniversitesi’nde düzenleneceği duyurulan ve ünlü tarihçilerin katılacağı ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına üniversite yönetimi izin vermediği iddia edilmişti. Yapılamayan konferansa Boğaziçi Üniversitesi kapılarını açtı. Ermeni konferansı 26 Nisan Pazr günü üniversitenin Uçaksavar Kampüsü’nde bulunan Garanti Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Resmi başvuru tartışması
Bilgi Üniversitesi’nden VATAN’a yapılan açıklamada ‘konferans için resmi başvuru yapılmadığı’ söylenmişti. Ancak yine VATAN’a konuşan konferans heyeti üniversite yönetiminin iddiasını yalanlayarak konferansın programıyla birlikte 17 Mart 205’te başvurduklarını açıklamıştı. Bilgi Üniversitesi’nde yapılamayan konferans için UCLA ve Tarih Vakfı bir süredir İstanbul’da harıl harıl yer arıyordu.

10 yıl sonra yer değiştirdiler
Tarihin garip bir cilvesi yine tartışmalı bir Ermeni konferansında iki üniversitenin adlarının yanyana gelmesi oldu. Bundan 10 yıl önce 2005’te Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılması mahkeme kararıyla engellenen ‘İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi’ konferansına Bilgi Üniversitesi kapılarını açmıştı. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un da katıldığı konferans yoğun güvenlik önlemleri altında yapılmıştı.

Robert Fisk konuşacak
Tarih Vakfı tarafından açıklanan ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jay Winter, Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Norman M. Naimark, Floransa’daki Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dirk Moses, gibi önemli tarihçiler ile Columbia, Michigan ve Utrecht Üniversitelerinden akademisyenler katılacak. Konferansın sürprizi ise dünyaca ünlü İngiliz gazeteci Robert Fisk olacak. Dünyadaki en önemli Ortadoğu uzmanları arasında gösterilen Fisk, konferansın kapanış bölümünde konuşacak.

Bilgi’de rahatsızlık
Konferansın Bilgi Üniversitesi’nde yapılamaması üniversitedeki bazı öğretim görevlilerinde rahatsızlık yarattı. Sosyoloji Bölümü’den Dr. Ohannes Kılıçdağı’nın öğretim elemanlarına gönderdiği mesajda üniversite yönetiminden konuyu açıklığa kavuşturacak resmi açıklama isteyen akademisyenlere yönelik bir dilekçe imzaya açıldı.

Soykırım adı değiştirildi
Boğaziçi Üniversitesi’nde yarın (bugün) 1915 Olayları’na yönelik bir konferans daha yapılacak. İlk olarak ‘Soykırımın 100. Yılında Psikoloji, Yüzleşme ve Toplumsal Adalet’ ismiyle duyurulan konferansın adı güvenlik sorunu yaşanabileceği endişesiyle ‘Konuşulamayanın 100. Yılında Psikoloji, Yüzleşme ve Toplumsal Adalet’ olarak değiştirildi. Garanti Kültür Merkezi’nde yapılacak konferansa Ermeni yazar Masis Kürkçügil, psikolog Bella Habip ve Jülide Aral, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melek Göregenli, azınlıklarla ilgili çalışan Yrd. Doç. Dr Nazan Üstündağ gibi isimler katılacak.

NOT: Haberin 18 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ermeni-konferansi-bogazici-ne-tasindi-781146-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.