Benim cici botlarım!

Iğdırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Özcan’ın köy okullarında okuyan ayakkabısız çocuklar için başlattığı kampanyaya Türkiye ses verdi. Bir ay olmadan gelen yaklaşık 5 bin bot ihtiyaç sahibi köylü çocuklaru mutluluktan havaya uçurdu. Mehmet Özcan, “Kışın okula terlikle geliyorlardı. Öyle görünce içim acıyordu. Kar yağmadan gelen botlar çocukların yüzünü güldürdü. Botuma sarılıp uyuyacağım diyen bile var” dedi.

21 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Iğdır, Türkiye’nin doğusundaki en soğuk illerin başında geliyor. Kışın yolları medeniyete sadece bir telefon ya da bir televizyon sesiyle bağlanan köylerin okullarında okuyan çocukların ayakkabıları da dondurucu soğuklara dayanmıyor. Çoğu çiftçilik ya da hayvancılıkla uğraşan ailelerin bütçeleri de çocuklarının hepsine soğuktan, kardan, yağmurdan ve çamurdan koruyacak bir bot almaya yetmiyor. Iğdır’ın köylerini karış karış gezen fotoğraf sanatçısı Mehmet Özcan bu durumu görünce bir kampanya başlattı. Özcan’ın kampanyasını sosyal medyada gören Türkiye ise ses verdi.

“Terlik ve bez ayakkabılarla geliyorlardı”
VATAN’a konuşan Mehmet Özcan kampanyayı şöyle anlatıyor: “Çocukları çok seviyorum. Gezdiğim köy okullarında kışın ayağında terlik ya da bez ayakkabıyla sınıfa gelen çocukları görünce içim acıyordu. Bir şey yapmalı diyerek sosyal medyadan kampanya başlattım. Sağ olsun takipçilerim ve onların çevresi sayesinde geçen yıl 450 botu ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırdık. Ancak her yıl aynı şeyler yaşanıyor. Bu yıl yaklaşık bir ay önce kampanyayı başlattık. Arayıp soran çok oldu.”

“Çocuklar teşekkür ediyor”
Bölgede tanınan bir fotoğraf sanatçısı olan Mehmet Özcan, kampanyanın geldiği noktayı şöyle özetliyor: “Daha bir ay olmadan yaklaşık 5 bin bot geldi. Botlar yaklaşık 25 okulda dağıtıldı. Gönderen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sadece ben değil botu eline aldığında yüzü ay gibi parıldayan çocuklar da çok teşekkür ediyor. Bu botları Sadece Iğdır’da değil takipçilerim sayesinde Kars, Şırnak, Mardin, Van hatta Afyon Karahisar’a bile gönderdik. Kış sertleşmeden 10 bin bot dağıtmayı hedefliyoruz.”

“Botuma sarılıp uyuyacağım”
Kendisi de atanamayan bir coğrafya öğretmeni olan Mehmet Özcan bota kavuşan çocukların tepkisini ise şöyle anlatıyor: “Burada kış çok sert geçiyor. Bu çocukların narin ayakları çok üşüyor. Botlar geldiğinde öyle mutlu oluyorlar ki görmeniz lazım. Mehmet Abi gece botuma sarılıp uyuyacağım diyen de var. Botlarını yarıştırmaya çalışan çocuklar da. En büyük mutluluğumuz kar yağmadan botları dağıtabilmek oldu. Bu bir sosyal sorumluk projesi. Her şeyi devletten beklememek lazım. Bundan sonra mont, giyecek ve kırtasiye malzemesi toplayıp dağıtmayı hedefliyorum.”

21 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

NOT: Haberin 21 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/benim-cici-botlarim-1120394-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.