Başbakan’ın kızı Dünya Şampiyonası’nda yarışacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Büke Davutoğlu katıldığı Türkiye Liselararası Oryantiring (yön bulma) yarışmasında 4’üncü oldu. Okulu ile takım halinde birincilik elde eden Hacer Büke Davutoğlu, Nisan ayında Antalya’da yapılacak Dünya Oryantiring Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

7 Mart 2015 Vatan Gazetesi  15. sayfa
7 Mart 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi adına Muğla’da yapılan Türkiye Liselerarası Oryantiring (yön bulma) Şampiyonası’na katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 14 yaşındaki kızı Hacer Büke Davutoğlu, 30 ilden yaklaşık 350 sporcunun katıldığı finallerde Bireysel Genç Kızlar B kategorisinde dördüncü oldu. Davutoğlu’nun üyesi olduğu Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi takımı ise Yaraş Kent Ormanı’nda koşulan final yarışlarında Genç Kızlar B kategorisinde Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. Hacer Büke Davutoğlu ve takım arkadaşları ödüllerini Muğla Valisi Amir Çiçek’ten aldı. Yarışmanın yapıldığı ormanın içi ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Dünya şampiyonasında gizli hedef arayacak
Oryantiring sporuna okulların açılmasıyla yaklaşık 7 ay önce başladığı ifade edilen Hacer Büke Davutoğlu’nun takım arkadaşlarıyla birlikte 18-24 Nisan’da Antalya’nın Kemer İlçesi’nde yapılacak, ISF Oryantiring 2015 Dünya Okullar Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edeceği öğrenildi. 30 ülkeden yaklaşık 2 bin sporcunun katılması beklenen, Kemer’in ormanlık bölgesi Tekirova’da yapılacak yarışlarda Davutoğlu ve takım arkadaşları ormanda hazırlanan parkurdaki hedefleri pusula ve harita ile bulmaya çalışacak.

“Başbakan çocuğu demezsiniz”
Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Osman Yaman, VATAN’a şöyle konuştu: “Çocuklarımız iki yıldır oryantiringte başarılı dereceler elde ediyor. Hacer Büke okulumuza bu yıl geldi. Oryantiring takımına da bu yıl girdi. Ankara ve Elazığ’daki grup müsabakalarında kız takımımız başarılı bir şekilde yarıştı ve Muğla’daki finallere kaldı. Hacer Büke derslerinde başarılı, sessiz ve sakin bir öğrenci. Okulda görseniz Başbakan kızı demezsiniz. Normal bir vatandaşın çocuğu gibi. Okuldaki 750 öğrencimiz bizim için neyse o da aynı durumda. Aileden güzel terbiye almış ve iyi yetişmiş bir öğrencimiz.”

Oryantiring nedir?
Oryantiring, zekanın en üst düzeyde kullanıldığı bir yön bulma sporu. Sporculardan genelde ormanlık alandaki parkura gizlenen hedefleri pusula ve harita yardımı ile en kısa sürede bulmaları ve parkuru bitirmeleri isteniyor.

7 Mart 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
7 Mart 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 7 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hacer-buke-turkiye-yi-temsil-edecek-747340-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.