Başbakan’dan haksız kazanç talimatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, AK Partili vekil ve belediye başkanlarının imar rantına karışıp karışmadığının incelenmesini istediği ve “İmar artışını öğrenip, oradan arsa almak haram kazançtır” dediği öğrenildi. Başbakan, konuyla ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e bir çalışma başlatılması talimatını verdi.

24 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti milletvekilleri, belediye başkanları ve parti teşkilatlarındaki yöneticilerin mal varlıklarının başta imar olmak üzere her türlü haksız kazançla elde edilip edilmediğinin araştırılması için bir çalışma yapılmasını istediği öğrenildi. Öneri, Başbakan Davutoğlu’nun AK Parti İç Anadolu Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, Başbakan Davutoğlu toplantıda, “Peygamber efendimize birisi bir hediye getirmiş. Diğeri ‘Sen Allah’ın resulü olduğun için bu hediye geliyor’ demiş. Peygamber efendimiz de o hediyeyi kabul etmemiş. Şimdi adam bir yerden imar geçeceğini öğrenip, oradan arsa alıyor ve haksız zenginleşiyor. Bu haram kazançtır. Bu kişi, imar geçeceğini siyasetçi ya da belediyedeki tanıdıkları vasıtasıyla öğreniyorsa bu daha da vahim. Bu, siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır, ahlaksızlıktır” dedi.

 

Başbakan talimat verdi
AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, söz konusu toplantıda siyasiler ile bürokratların mal varlıklarını takip etmek ve mal varlıklarının haksız imar kazancı gibi yollardan elde edilip edilmediğini araştırmak için ‘Etik Araştırma Merkezi’ olacak bir komisyon kurulmasını önerdi. Öneriye sıcak bakan Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcı Mehmet Ali Şahin’e konuyla ilgili bir çalışma başlatılması talimatını verdi.

 

Siyasiler, parti yöneticileri ve bürokratlar
Hüseyin Filiz’in sadece milletvekilleri ve belediye başkanlarının değil teşkilatlardaki parti yöneticileri ve bürokratların da mal varlıklarının süzgeçten geçmesi gerektiğini ifade ettiği belirtildi. Filiz’in haksız zenginleşme ile ilgili parti teşkilatlarına girişten itibaren benzer denetlemelerin yapılması gerektiğini söylediği öğrenildi. Milletvekillerinin eğer bir sorun varsa en başta erken teşhis edilerek AK Parti bir için bir emniyet sübabı oluşturulmasını istediği ifade edildi. Filiz’in yakın çevresine etikle ilgili yapılacak çalışmanın AK Parti’nin vatandaş karşısındaki imajını daha da güçlendireceğini söylediği öğrenildi.

 

“Merkez Disiplin Kurulu yeter”
VATAN’a konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Merkez Disiplin Kurulu’nun bu tip başvurular için yeterli olduğunu düşündüğünü söyledi: “Hüseyin Bey böyle bir öneride bulundu. Sayın Başbakanımız konunun parti tüzüğü açısından değerlendirmesini yapmamı istedi. Milyonlarca üyesi olan partimizde ilkelerimize aykırı bir harekette bulunulduğunda başvuru yapacak başka bir yol yokmuş gibi bir algı doğuyor. Oysa ki büyük kongre tarafından seçilen 11 değerli arkadaşımızın görev yaptığı Merkez Disiplin Kurulu, etik açıdan yapılacak başvuruları da inceliyor. Biz partinin kuruluş aşamasında bütün bunları düşündük. MDK’nın başkanlığını daha önce genel başkanlık yapmış İsmail Alptekin arkadaşımız yapıyor. Kurulda çok yetkin arkadaşlar ve değerli hukukçular var. Mevcut milletvekillerimiz için genel merkezin görevi yok. Milletvekilleri için Grup Disiplin Kurulu bu konulara bakıyor. İncelemem sonucunda MDK’nın yeterli olacağı ve Etik Araştırma Merkezi’ne ihtiyaç olmayacağı kanısına vardım. Sayın Başbakanımıza bu yöndeki görüşümü bildireceğim.”

24 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.