Bağdat kamuflajı: Amerika’nın zırhlı araç oyunu!

ABD’nin YPG’ye verdiği zırhlı araçlarda hülle yaptığı ortaya çıktı. BAE’de üretilen zırhlı personel taşıyıcıları Irak’ta kendi kullanacağını taahhüt ederek satın alan Amerika, araçları uluslararası hukuk kuralları dışına çıkarak Suriye’ye gönderdi.

23 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD yönetimi tarafından PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verilen zırhlı personel taşıyıcıların uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak izinsiz gönderildiği ortaya çıktı. Araçları üreten Kanada firması IAG’nin Türkiye Genel Müdürü Alper Alpay, VATAN’a yaptığı açıklamada ABD’nin kendi için aldığı araçları Suriye’ye gönderdiklerini Pentagon’un açıklamasıyla öğrendiklerini söyledi: “IAG olarak sadece BM ve NATO tarafından onaylanmış ülkelerle çalışıyoruz. Herhangi bir terörist organizasyona araç satılması mümkün değil. Bunun denetimi, formatını BM’nin belirlediği son kullanıcı belgesiyle sağlanıyor. Satın alan ülke bu belgede araçları nerede kullanacağını beyan ediyor. Pentagon’un yaptığı açıklamada kendileri için aldıkları zırhlı araçları Suriye Koalisyonu’nun kullanımı için verdiklerini biz de basından öğrendik.”

Bağdat’ta kullanacağız diye aldılar
VATAN’ın edindiği bilgilere göre ABD yönetimi, Kanadalı firmanın ürettiği IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcılar için ‘son kullanıcı belgesi’ni Irak’ın başkenti Bağdat’da bulunan birliklerinde kullanılmak üzere aldı. Satın alınan bu araçlar ya bir süre kullanıldıktan sonra ya da hiç kullanılmadan uçakla Kuzey Irak’taki Erbil’e gönderildi. Zırhlı araçlar ve beraberindeki silahlar, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin denetimi altındaki Semelka Sınır Kapısı’ndan YPG’nin hakim olduğu Rojava’ya geçirildi. Zırhlı araçlar buradan DEAŞ yönetimi altındaki Rakka’nın kuzey doğusuna gönderildi.

Pentagon doğruladı
ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde terör örgütü YPG’ye zırhlı araç verildiğini doğruladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Suriye’de DEAŞ’a karşı savaşan güçlere mevcut yetkiler çerçevesinde üstü zırhlı araçlar verdik. Bu araçlar, onları Rakka’ya ilerlerken DEAŞ’ın el yapımı patlayıcılarına karşı koruyacak” dedi.

Bursa’da değil BAE’de üretildiler
IAG Türkiye Genel Müdürü Alper Alpay, VATAN’a, “Zırhlı personel taşıyıcı olarak tabir edilen askeri araç modelleri sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan fabrikamızda üretiliyor. Araçlar ABD’ye BAE’deki fabrikamızdan ihraç edildi. Bursa’daki tesisimizde askeri zırhlı araçlar üretilmiyor. Bursa tesisimizde çalışan 43 kişilik kadromuzla sadece gizli zırhlı diye tabir edilen, dışarıdan bakıldığında zırhlı olduğu anlaşılmayan ve makam aracı olarak kullanılan sivil araçlara sonradan zırhlandırma işlemi yapıyoruz” dedi.

Son kullanıcı belgesi nedir?
Zırhlı personel taşıyıcı olarak tanımlanan üstüne silah takılabilen askeri araçların ihracatında takip edilmesi gereken izin prosedürleri bulunuyor. Prosedürün ilk adımını ‘son kullanıcı belgesi’ oluşturuyor. Satın alacak ülke araçların son kullanıcısı olduğunu, formatı Birlesmiş Milletler tarafından oluşturulan bu belgeyle taahhüt ediyor. Son kullanıcı belgesi ithalatın yapılacağı ülkenin içişleri bakanlığı ile ihracatın yapılacağı ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıklarının onayından geçtikten sonra ihraç edilebiliyor. Sürecin sonunda satılan araçlar fabrikadan yükleneceği liman ya da havaalanına kadar askeri eskort eşliğinde götürülüyor.

BM de kullanıyor
Tam teçhizatlı 10 asker taşıyabilen IAG Guardian APC 4×4 yüksek korumalı bir zırhlı araç. Araçın 360 derece dönen taretine makineli tüfek, füze ve bomba atar monte ediliyor. Araçta yangın söndürme sistemi, taktik tekerlekler, elektrikli vinç, monitörlü termal görüntüleme ve gözetleme kameraları, uzun menzilli ışıklar, VHF ve HF iletişim sistemleri bulunuyor. Yüksek balistik ve patlama direncine sahip zırhla donatılan aracın zemini de kara mayınları ve EYP’lere karşı koruması için özel olarak tasarlandı. IAG Guardian’ları ABD Ordusu, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Malezya gibi ülkeler ile BM askeri amaçlı kullanıyor.

23 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 23 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bagdat-kamuflaji–1041644-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.