Babasına can verdi

ABD’de yaşayan Namet İlze Türkiye’ye geldiğinde karaciğerlerinin iflas ettiğini öğrendi. ABD’de canlıdan nakil yapılmayınca kızı Gülistan İlze, Amerika’dan gelerek karaciğerinden verdiği parçayla babasının hayata tutunmasını sağladı.

30 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Özel bir bankadan 18 yıl önce emekli olan Namet İlze (59), üç çocuğunun daha iyi bir eğitim alabilmesi için ABD’ye yerleşti. Ancak emekli maaşı yetmediği için yıllarca benzicilerde pompacılıktan lokantada garsonluğa, taksicilikten bahçıvanlığa kadar bir çok iş yaparak çocuklarını okuttu. Geçtiğimiz yıl Amerika’da bir Türk lokantası açan Namet İlze vücudunda başlayan kaşıntıları ve aşırı yorgunluğunu önemsemedi. Ağır bir hastalık geçiren abisini ziyaret için ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Kaşıntısı ve yorgunluğu geçmeyen İlze, ailesinin ısrarıyla İstanbul’da check-up yaptırdı. Yapılan detaylı tetkiklerde İlze’nin sebebi belli olmayan (kriptojenik) karaciğer yetmezliği yaşadığı tespit edildi. Doktorlar tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söyledi.

Tedavi için Türkiye’ye geldi
Hayati risk taşıyan ve zamanı daralan Namet İlze ABD’de canlıdan nakil çok tercih edilmediği için tedaviye başlamak üzere Türkiye’ye geldi. Kendisini için uygun bir karaciğer bulunması için organ sırasına yazıldı. Ancak beklenen organ bir türlü çıkmadı. Bunun üzerine Amerika’da bir otistik merkezinde davranış uzmanı olan 27 yaşındaki kızı Gülistan İlze babasına karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Yapılan tetkiklerde genç kızın babasına karaciğerini verebileceği tespit edildi. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ve ekibi Gülistan İlze’nin karaciğerini başarılı bir şekilde babası Namet İlze’ye nakletti.

“Tüm organlarım babama feda olsun”
Nakilden kısa süre sonra sağlığına kavuşan Namet İlze, “Çocuklarımı daha iyi bir gelecek yaşamaları için ABD’ye götürmüştüm. Kızım da karaciğerini vererek bana ikinci bir hayat verdi. Kızıma teşekkür edecek kelime bulamıyorum” dedi. Kızı Gülistan ise, “Babam bizim için tüm hayatını feda ederek senelerdir Amerika’da hiç durmadan çalıştı. Tüm organlarım babama feda olsun” diye konuştu. Nakli yapan Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ise karaciğer yetmezliklerinin tek çaresinin nakil olduğunu belirterek “Ülkemizde yeterince organ bağışı olmadığı için canlıdan nakil yapıyoruz. Namet İlze’ye ABD’de canlıdan nakil tercih edilmediği için bize başvurdu. Kızından yaptığımız başarılı bir nakil ile artık hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.