“Babamız bu örgütün ilk şehidi”

Savcı Ferhat Sarıkaya’nın itiraflarının ardından cezaevinde intihar ederek hayatına son veren Van 100. Yıl Üniversitesi Genel Sekreteri Enver Arpalı’nın ailesi, “Babamız bu terör örgütünün ilk şehidi. Savcı Ferhat Sarıkaya’nın yaptıklarını itiraf etmesi yetmez. Mutlaka yargılanmalı” dedi.

4 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
4 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Savcı Ferhat Sarıkaya’nın itiraflarının ardından cezaevinde intihar ederek hayatına son veren Van 100. Yıl Üniversitesi Genel Sekreteri Enver Arpalı’nın ölümü tekrar gündeme geldi. Haksız yere tutuklanmayı onuruna yedriremeyerek intihar eden Enver Arpalı ardında emekli öğretmen eşi Necmiye, akademisyen olan çocukları Didem ve Çağlar Arpalı’dan oluşan gözü yaşlı bir aile bıraktı.

“İlk şehit babamız”
Enver Arpalı’nın VATAN’a konuşan ailesi babalarının FETÖ/PDY yapılanmasının şehit ettiği ilk kişi olduğunu söyledi: “Bu çok talihsiz bir süreç. Hukuki süreç AİHM’de devam ediyor. Biz evlatları olarak çok üzülüyoruz. Acı içindeyiz. Babamız cesaretli, vatanseverliği ile çalışkanlığı bizim gözümüzde bir kahramandı. Biz yiğit ve kahraman bir şehit verdik. Babamızı şehit olarak görüyoruz. FETÖ’nün şehit ettiği ilk kişi babamız Enver Arpalı’dır.”

“Savcı Sarıkaya yargılanmalı”
Arpalı Ailesi, Savcı Ferhat Sarıkaya’nın yargılanması gerektiğini belirtiyor: “Babamız çok gururlu bir insandı. Onun için intihar etti. Olayın hukuki boyutu devam ediyor. Biz olayı bireyselleştirme taraftarı değiliz. Babamız vefat ettiği zaman zaten Savcı Sarıkaya’yı vicdanımızda affettik. Ancak bu süreçten bu kadar kolay kurtulabileceğini düşünmüyoruz. Bu vicdanları yaralayan bir durum. Ferhat Sarıkaya’nın kesinlikle yargılanması gerekir.”

“Sorumlular cezalandırılmalı”
Arpalı Ailesi babalarının haklılığının bir kez daha görüldüğünü ifade ediyor: “Biz her zaman babamızın arkasındayız. Süreç boyunca tazminat davaları açtık. Ancak bu süreç netleşene kadar, sakinleşene kadar bekleme taraftarıyız. Ancak hem hukuki süreç için hem de bizim için bunun itiraf edilmesi çok önemli. Babam en başta zaten bu konuda aklanmıştı. Ama bir kere daha haklılığı görüldü. Yaşadıklarımızı bu örgüt tarafından yapılmış ilk operasyon olarak görüyoruz. Bu konuda sorumluluğu olan herkesin cezalandırılması gerekiyor. İnsanları affetmek ayrı bir şeydir. Hukuksal olarak yapılanların hesabının sorulması gerekir. İnsanlar mahkemeye çıkmadan aylarca içeride kaldı. Babamız o kadar gururlu bir insan ki buna dayanamadı.”

Ölümü iddianameye girdi
Öte yandan Enver Arpalı’nın ölümü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen FETÖ/PDY Çatı iddianamesine de girdi. 73 şüpheli bulunan iddianameye göre 13 Kasım 2011’de intihar eden Arpalı’nın ölümü iddianamede ‘Örgütün uyguladığı ve ölümle sonuçlanan cebir ve şiddet’ olaylarından biri olarak yer aldı. İddianamede Enver Arpalı’nın çok basit bir iddia üzerine hakkında hiçbir delil olmadığı halde tutuklandığı ve bunu hak etmediğini düşünerek utancından intiharı seçtiği belirtildi.

4 ay mahkemeye çıkarılmadı
Dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Van 100. Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne malzeme alımında yapılan yolsuzlukla ilgili ’çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve evrakta sahtecilik’ suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında aralarında Rektör Yücel Aşkın ile Genel Sekreter Enver Arpalı’nın bulunduğu 10 kişi 11 Temmuz 2005’te tutuklanarak cezaevine kondu. Tutuklular arasında bulunan ve 4 aydır mahkemeye bile çıkarılmadan hapis yatan Genel Sekreter Enver Arpalı, 13 Kasım 2005’te cezaevinde kendini asarak intihar etti. Arpalı’nın ölümünden iki gün sonra iddianame hazırlandı ve mahkemece kabul edildi. Açılan dava neticesinde yapılan yargılamada Rektör Yücel Aşkın dahil tüm sanıklar beraat etti.

Avcı: “Van olayı cemaatin ilk operasyonu”
Cemaat operasyonu sonucu cezaevine girdiğini açıklayan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 2010’da yayımlanan Haliç’te Yaşayan Simonlar kitabında Arpalı’nın hayatını kaybettiği davayı, “Van Rektörü Yücel Aşkın neden cemaatin hedefiydi bilmiyorum; ama o olay cemaatin adli sistemi kullandığı ilk operasyondu” diyerek anlatmıştı.

4 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
4 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 4 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-sarikaya-yargilanmali–973294-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.