AYM’den dershanelere ‘kurs’ formülü!

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararı iptal eden AYM’nin beklenen gerekçeli kararında, dershanelerin ‘kurs’ adı altında faaliyet göstermesine onay verdiği iddia ediliyor. MEB yetkilileri ise kurslarda üniversite hazırlık diye bir statü bulunmadığını belirtiyor.

17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dershanelerin kapatılmasını kararıyla ilgili tartışma Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) gerekçeli kararı açıklamasına kilitlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı’ya kadar hükümet kanadındaki tüm aktörler dershanelerin dönüşümüyle ilgili yol haritasının gerekçeli kararın açıklanmasıyla şekilleneceğini belirtiyor.

“Kanunda dershane tanımı yok”
Kararı değerlendiren MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde onaylanan ve kamuoyunda Demokratikleşme Paketi olarak bilinen kanun ile ‘dershane’ tanımının çıkarıldığını hatırlattı. Tekin, “Eski kanunda dershane tanımı kaldırıldığı için yeni düzenleme yaptık. Bu sayede dershanelerin temel liseye dönüşümü sağlanacaktı. Bir kanunun üzerine yeni bir kanun yapılır ve bu yeni kanunu AYM iptal ederse, kanunun ilk hali uygulamaya konulamaz. Bu, yargının yasamaya müdahalesi ile yasama yetkisinin ihlali olur. AYM iptal kararı aldı ama kanunun ilk halinde dershane kavramı yok” dedi.

Gerekçeli kararda ‘kurs’ formülü
Edinilen bilgiye göre AYM iptal kararını üç hak üzerinden değerlendirdi. AYM üyeleri kararı verirken müteşebbis, eğitim ve ticaret hürriyetini göz önüne aldı. Ancak kanunun ilk halinde dershane tanımı olmaması nedeniyle yeni bir hak ihlali oluşmaması için iptal kararının ardından yeni bir kanun çıkarılana ya da düzenleme yapılana kadar dershanelerin ‘kurs’ tanımlamasıyla yola devam edeceğini gerekçeli karara ekledi. İddiaya göre kapanan dershaneler yeniden açılıp devam etmek isterse, liseye dönüşen bir dershane iptal kararı doğrultusunda yeni bir dershane açmak ya da eskiye dönmek isterse, ‘kurs’ adı altında dershanecilik faaliyetini yürütebilecek.

Dil kursu gibi çalışacaklar
Demokratikleşme paketi içinde yer alan düzenlemede hem Meclis kurslara ilişkin bir kanunu ortadan kaldırmadı hem de MEB kurs yönetmeliklerinde bir statü değişikliği yapmadı. AYM üyelerinin gerekçeli kararda kurslarla ilgili kanun ve yönetmeliklerin geçerliliğini koruduğuna vurgu yaptığı ifade ediliyor. Gerekçeli karar bu şekilde açıklandığında dershaneler şu anda faaliyet gösteren her hangi bir İngilizce dil kursu ya da sürücü kurusu gibi yoluna devam edecek.

MEB: “Kurslarda üniversite hazırlık statüsü yok”
AYM’nin aldığı kararla ilgili olarak MEB yetkilileri de gerekçeli kararın önemli olduğunu söylerken bir konuya ise dikkat çekiyorlar: “Dershaneler kapatılmadı, sadece yeni statüler belirlendi. Özel girişimciler yani hizmet vermek isteyenler bu statülere göre MEB’den izin alacaklar. Bu statüler içinde etüt merkezleri, temel liseler ve kurslar bulunuyor. Örneğin kurslarda İngilizce, müzik, resim dersleri verilebilecek. Ancak kurslar için belirlenen yönerge içinde üniversiteler hazırlık gibi bir statü bulunmuyor. Hal böyle olunca MEB ruhsat vereceği zaman yönetmeliklere göre olmayan bir statüyü onaylamayacak. Diğer yandan dönüşüme karşı çıkan dershane yöneticileri ise dershanecilik faaliyetlerinin etüt merkezi statüsünün altında da sürdürülebileceğini belirtiyor.

NOT: Haberin 17 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-dershanenin-adi-kurs-olur-yola-devam-eder–813975-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.