Avrupa’dan göründü!

İnşaatı devam eden Çamlıca Camii, Avrupa Yakası’ndan görünmeye başladı. Ağustos 2013’te temeli atılan camii inşaatının yüzde 60’ı tamamlandı. Cami, 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

15 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 1. Sayfa
15 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 1. Sayfa

Çamlıca Camii Avrupa’dan göründü

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak Çamlıca Camii’nin inşaatı hızla ilerliyor. Minareleri yükselmeye başlayan Çamlıca Camii’nin inşaatı çıplak gözle Avrupa Yakası’ndan da görünmeye başladı. Ortaköy’den net bir şekilde izlenebilen caminin kaba inşaatının yüzde 60’ı tamamlandı. Çamlıca Camii’nin 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması planlanıyor.

 

60 bin kişi ibadet edebilecek
Aynı anda 37 bini kapalı, 23 bini de açık alanda olmak üzere 60 bin kişinin ibadet edebileceği cami projesi tamamlandığında İslami Eserler Müzesi ve otoparkı da olacak. Geleneksel Türk mimarisine uygun inşaa edilen dördü 107 iki tanesi 90 metre yüksekliğinde 6 minareli caminin yapımının tamamlanmasıyla Çamlıca Tepesi’ndeki antenler, buradan alınarak boş bir alanda tek çatı altında toplanacak. 6 Ağustos 2013’te temeli atılan caminin alt katlarda bulunan otopark, sanat galerisi, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerinin kaba inşaatının büyük kısmı tamamlandı. A blok, namaz kılma seviyesini geçerken, B blokta kubbelerin yapımı devam ediyor. 300 kişilik ekiple devam inşaatın tamamlanmasının ardından Çamlıca Camii engelli vatandaşlar için akıllı sistemlerle donatılacak.

 

“Minareler 35 metreye çıktı”
VATAN’a konuşan İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, “Caminin kaba inşaatının yüzde 60’ını tamamladık. Minarelerimiz yükseliyor. Bir minaremiz 35, diğeri ise 25 metreye ulaştı. Avlu kubbeleri ve kemerlerin yapımı devam ediyor. Müze, kütüphane ve sanat galerisinin kaba inşaatı bitti. Otoparkın yüzde 90’ını tamamladık. Şu anda konferans salonunun olduğu bölümü ve diğer minareleri yapmaya başladık. 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi açma planımıza uyacağız inşallah. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ara ara inşaatı geziyor. Biz de Cumhurbaşkanımızı periyodik olarak projeyle ilgili bilgilendiriyoruz” dedi.

15 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 4. Sayfa
15 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 4. Sayfa

Not: Haberin 15 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/avrupa-dan-gorundu-677944-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.