Avrasya Tüneli’nin yüzde 75’i tamamlandı

Çabuk ilerleyince açılış öne alındı

Göztepe-Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli’nde 3.340 metrelik kazı çalışmalarının bitmesine 820 metre kaldı. Planlanandan hızlı ilerlenince açılış tarihi de erkene alındı. Tünel Aralık 2016’da hizmete girecek. Yüzde 75’i tamamlanan Avrasya Tüneli bu seviyede ilk kez görüntülendi.

27 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
27 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

EMRE ESER / VATAN HABER MERKEZİ
Fotoğraflar: İLKER AKGÜNGÖR

İstanbul Boğazı Tüp Geçişi Projesi Avrasya Tüneli’nde çalışmalar hızla sürüyor. Anadolu yakasından kazı çalışmalarına başlayan 13.7 metre çapındaki, 3 bin 300 tonluk ve 120 metre uzunluğundaki TBM denilen tünel kazma makinesi günde ortalama 8 metre ilerleyerek bugün itibari ile 2.520 metreye ulaşırken, ikinci kat inşaatı ise 1.225 metreye kadar ilerledi. Böylelikle 3 bin 340 metrelik tünelin yüzde 75’i tamamlandı.

7 ay önce bitecek
1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedeli ile projeyi alan ATAŞ, 55 ay yatırım süresi olan ve 24 yıl 5 ay işleteceği tüneli sözleşmeye göre 2017 Ağustosu’nda teslim etmek zorunda. ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, projeyi verilen tarihten 7 ay daha önce açarak Aralık 2016’da hizmete sokacaklarını belirtti. Tanrıverdi, projeye başlamadan zorlu bir finansman sürecinden geçtiklerini anlatarak devam etti: “Bizim en büyük güvencemiz kredi aldığımız kuruluşlar. Bu konuda dünyanın en büyük yapı bankaları bu projeye kredi sağlıyor. Ancak aynı zamanda çok sıkı bir denetim mekanizmaları var. Çok sıkı takip ediliyoruz. Kredinin tamamı toptan verilmedi. Bankalar ve denetleme kuruluşları ilerleme durumuna göre parayı taksitler halinde aydan aya yatırıyor.”

Tüm senaryolara hazır
Tünel içinde yaşanabilecek her çeşit kazaya karşı bir cevap senaryosu hazırlanmış durumda. Bir katta beklenmeyen bir olay yaşandığı zaman 200 metrede bir bulunan geçirimsiz tahliye kapıları ile diğer kata geçilebilecek. Tünele bir köpek girdiğinde ne yapılacağından, bir zincirleme kazada nasıl davranılacağına kadar tüm senaryolar hazır. Tünel içinde bulunan 92 jet fan ve 8 adet havalandırma pompası bir yangın halinde tünele temiz hava pompalamak için sürekli hazır olacak. Tünel içinde 600 metrede bir 50 metrelik duraklama cepleri de bulunacak.

3 etaptan oluşuyor
Toplam karayolu uzunluğu 15.4 kilometre olacak tünel 3 etapta inşa ediliyor. Birinci etap Avrupa yakasındaki Kazlıçeşme’den başlayarak Yenikapı’daki tünel başlangıcına kadar olan sahil şeridi. Burada yol genişletme çalışmaları yapılarak tünel trafiği şehir trafiğinden ayrıştırılıyor. İkinci kısım ise 5.4 kilometrelik boğazın altından geçen tünel kazısı. Yine Harem’den başlayarak Göztepe’ye kadar uzanan üçüncü kısımda alt ve üst geçitler, ek şeritler yapılarak rahat bir ulaşım amaçlanıyor.

Kreditörler ÇED’i zorunlu tuttu
Proje ÇED’den (Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği) muaf tutulmasına rağmen kredi veren kuruluşlar tarafından bunun yapılması zorunluluk olarak belirlenince çok kapsamlı bir ÇED raporu hazırlandı. Çevresel ve sosyal anlamda çok titiz çalışmalarda bulunundu. Proje güzergahındaki ağaçlar kaldırılmadan önce üzerindeki kuş yuvaları taşındı. Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilirken, güzergah üzerinde projeden etkilenen esnaflar ile sürekli görüşüldü. Türkiye’de ilk defa ÇSED (Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirme Yönetmeliği) Avrasya projesinde kullanıldı.

Ödül aldı
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği ‘En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü’ bu yıl Avrasya Tüneli Projesi’nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) oldu. Ayrıca proje dünyanın en iyileri arasında gösterilen en iyi dört finansman ödülünü aldı.

En derin noktadayız
VATAN ekibi tünelin en derin noktası 106 metreye inerek çalışmaları yerinde görüntüledi. Daha sonra ise dünyanın en büyük tünel kazma makinesinin geldiği son nokta kadar çıktı. İki katlı olarak inşa edilen tünelin üst katı Avrupa-Anadolu yönü, alt katı ise Anadolu-Avrupa yönü olacak.

Tek geçiş 4 dolar
Tünel geçiş ücreti olarak tek yön için 4 dolar alınacak. Tünel her iki yöne de ücretli olacak.

Sismik contalar takıldı
Tünel için Japonya’da özel olarak 4 bin 500 yılda bir olabilecek bir depreme karşı dayanıklı yapılıyor. Farklı zemin şartlarında tünelin esnekliğinin sağlanması için Japonya’da üretilen oluşacak depreme karşı iki sismik conta takıldı. Tünel inşaatında çalışan işçiler için 3 yaşam odası bulunuyor. Tünelin enerjisi hem Avrupa hem Asya yakasında sağlanıyor.

27 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
27 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 27 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali ve diğer fotoğraflar için oluşturulan galeri buradan (http://www.gazetevatan.com/avrasya-tuneli-nin-yuzde-75-i-tamam-795300-gundem-galeri-haber/) takip edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.