‘Atlanta Savaşı’nda 5 dakikada 4 rekor

Naim Süleymanoğlu ile Yunanlı Valerios Leonidis’in 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda nefesleri kesen mücadelesi tarihe ‘Atlanta savaşı’ olarak geçti. İki müthiş sporcunun bar başında 5 dakika süren düellosunda tam 4 dünya rekoru kırıldı. Naim halterde üç olimpiyat altını alan ilk ve tek sporcu olarak tarihe geçti.

20 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

 

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nu cenazede uğurlayanlar arasında rakibi Yunanlı Valerios Leonidis de vardı. İki sporcu arasında 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda yaşanan mücadele olimpiyat tarihinin en büyük rekabetlerinden birine sahne oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bu mücadeleyi daha sonra ‘Atlanta Savaşı’ adıyla belgesel yaptı.

Koparmada rahattı
1988 Seul ve 1992 Barcelona olimpiyatlarında rakiplerini rahatça geride bırakan Süleymanoğlu, Atlanta’ya da rahat geldi. Üçüncü altın için barın başına geçen Naim, Koparmada 145 kiloyu kolayca kaldırdı. İkinci hakkında 147,5 kiloyu kaldıramadı. Dördüncü sıraya düşmemek için son hakkında sakin bir şekilde tekrar 147,5 kilonun başına geldi ve rahatça kaldırdı.

Asıl mücadele silkmede
Asıl mücadelenin yaşanacağı silkmeye gelindiğinde Naim ve Leonidis, kaldırışlarına diğer sporcuların 10 kg daha ağır barla başladı. Mücadele sadece ikisinin arasındaydı ve tüm dünyanın gözü iki müthiş sporcunun üstündeydi. Önce Naim ardından Leonidis rahatça 180 kg’yi kaldırdı. Naim Süleymanoğlu ikinci hakkında 185 kg’yı kaldırarak rekor kırdı ve toplamda Leonidis’in 7,5 kg önüne geçti. Daha önce 183 kg kaldıran Leonidis, ikinci hakkında Naim’e yetişmek için 187,5 kg’nin başına geçti ve zorlansa da kaldırmayı başardı.

5 dakikada 4 dünya rekoru
Tartı avantajı yüzünden geriye düşen Naim, üçün hakkında riske girmeyerek 187,5 kiloyu omuzladı ve tüm Türkiye’yi tek yürek yapan kaldırışı başardı. Geriye düşen Leonidis büyük bir risk alarak 190 kiloyu aldı ama bilekleri ters döndüğünde tüm umutları tükendi. Beş dakika içinde tam 4 tane dünya rekoru kırılmıştı. Ekran başındaki yüz milyonlarca insan bu sahneyi nefeslerini tutarak izledi.

Naim teselli etti
Yunanlı sporcuyu antrenörü ve ekibindeki kişiler teselli etmeye çalışıyordu. Gözyaşlarına boğulan Leonidis’in en büyük talihsizliği dünyanın en güçlüsü olarak tarihe geçen Naim ile aynı dönemde yarışmasıydı. Leonidis gözyaşlarına boğulduktan kısa süren sonra Naim’le yan yana geldi. Bu iki büyük sporcunun buluşması beklendiği gibiydi. Naim’le sarıldılar. Ardından Naim Türkçe bilen Leonidis’e, “Üzülme, tüm dünya senin ne kadar büyük bir sporcu olduğunu biliyor” dedi. Leonidis’in yüzü ilk kez o an güldü. Toplamda 335 kg kaldıran Naim ise halterde üç olimpiyat altını alan ilk ve tek sporcu olarak tarihe geçti.

20 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 20 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-atlanta-savasi-nda-5-dakikada-4-rekor-1120164-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.