“Artık AB için tek şansımız ABD!”

Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, ‘Brexit’i batının çöküşünün ilk adımı olarak görüyor. İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden birini kaybettiğini vurgulayan Köni, “Artık Türkiye’nin AB’ye girmek için tek şansı ABD’nin Avrupa’ya yapacağı baskı” diyor.

25 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa
25 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İngiltere’nin AB ile ipleri kopardığı Brexit adlı referandum sonrası Türkiye’nin geleceği tekrar gündeme geldi. Brexit sonrası Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin ne olacağını, birliğin ve İngiltere’nin geleceğini uluslararası ilişkiler uzman Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, VATAN’a değerlendirdi.

“80 milyonluk, Müslüman Türkiye’yi almazlar”
“Son göç dalgası tüm Avrupa’yı çok sarstı. ABD’nin yanlış Ortadoğu politikası kendi müttefikini çökertti. Bu göçü durduramazlar. İngiltere çıkmışken 80 milyonluk, Müslüman Türkiye’yi almaları mümkün değil. Ancak buna karşın Amerika İngiltere’nin gidişi ve Rusya ile yakınlaşmayı dengelemek için ‘Avrupa’ya Türkiye’yi alın’ diye baskı yapabilir. Türkiye’nin tek şansı bu. Avrupa bu baskıyı yer mi, yemez mi göreceğiz.”

“Önemli bir müttefik kaybettik”
“Referanduma kadar İngiltere, Türkiye’nin yanında duruyordu. Amerika sayesinde Anglo-Saksonlar bizi destekliyordu. İngiltere’nin gidişiyle AB içindeki en önemli müttefiklerimizden birini kaybettik. Türkiye, NATO’ya girerken de Rusya ile sınır olduğu için itirazlar vardı. İngiltere, Amerika’nın dostu olarak bizim yanımızda yer aldı.”

“Batı’nın çöküşünün ilk adımı Brexit”
“4-5 yıl sonra ekonomik sıkıntılar büyüyecek. Ukrayna’da olduğu gibi önce Avrupa’da iç çatışma ve sonrasında savaşa kadar giden bir süreç oluşabilir. 2. Dünya Savaşı sonrası sistem pazarlarla kurulmuş, demokrasilerle örülmüş bir dünyaydı. Bu çöküyor. Brexit, Batı’nın çöküşünün ilk adımı.”

“Amerika Truva atını kaybetti”
“İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla Amerika’nın 2. Dünya Savaşı sonrası kurduğu düzen sona erdi. İngiltere, AB içinde ABD’nin truva atıydı. Gelişmeler 90’lardan sonra bu düzenin yürümediğini gösterdi. Rusya, Çin, Hindistan derken 4 milyarlık yeni pazar ve Asya’nın yükselişi planlarını bozdu. İngilizler, Almanya’nın başat olmasını önlemek için iki dünya savaşı verdi ama artık Almanlar Avrupa’nın zirvesindeki en güçlü ülke olacak.”

“Türkiye pazar krizi yaşayabilir”
“İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda, Avrupa’nın zor durumdaki ülkeleri Portekiz, Yunanistan, İtalya, İspanya ve yeni gelen Polonya, Macaristan gibi fakir ülkeleri taşıyordu. İngiltere bunu sürdürmek istemedi. İngilizler şimdi kendine yakın ülkeler ve 4 milyarlık Asya ile daha rahat ticaret yapacak. Mal alımı giderek düşen Avrupa’ya dönmek zorunda kalan Türkiye pazar krizi yaşayabilir.”

25 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
25 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 25 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-artik-ab-icin-tek-sansimiz-abd–960209-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.