Antartika’ya Türk bayrağını diktiler!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) önderliğinde geçtiğimiz mart ayında Antartika’ya giden Türk akademisyenlerden oluşan Kutup Araştırmaları Merkezi ekibi topladıkları numuneler üzerinde çalışmak için Türkiye’ye döndü.

27 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
27 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) önderliğinde birlikte ilk kez Antartika’ya giden Türk akademisyenlerden oluşan Kutup Araştırmaları Merkezi (PolReC) Projesi araştırma ekibi çalışmasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Antartika’da 3 hafta kalan Türk araştırma ekibi bu sürede yaşanan iklim, deniz buzları ve canlılarının değişimi gözlemledi.

50 millik alan incelendi
Antartika’daki araştırmaya İTÜ, İstanbul, Erciyes, Çanakkale Onsekiz Mart, Marmara, Kocaeli, Çukurova üniversiteleri ile TÜBİTAK’tan toplam 13 akademisyen katıldı. 29 Mart 2016’da İstanbul’dan yola çıkan ekip, ilk önce Arjantin’deki Antartika Sekretaryası’nı ziyaret etti. Daha sonra Güney Amerika’ya bulunan Ushuaia şehrine geçen ekip, buradan Ushuaia isimli gemiyle Antartika’ya ulaştı. Ekip, Güney Okyanusu ve Antartika kıtasını kapsayan 50 millik alanda gözlemler yaptı.

Deniz ve karadan numuneler alındı
İklim değişikliği, buzullar, yabancı türler, kirlilik, denizel biyolojik çeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve botanik konularında 20 gün araştırma yapan akademik ekipte biri sefer lider yardımcısı İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek olmak üzere iki kadın akademisyen de yer aldı. Buzul kıtada zorlu şartlarla gözlem ve incelemer yapan ekip, denizden ve karadan aldıkları bir çok numuneyi inceliyor. Küresel iklim değişikliği konusunda çalışan ekip üyeleri Antartika’da yaptığı çalışma analizlerini inceleme ve raporlama sürecine başladı. PolReC ekibinin yine İTÜ liderliğinde Antartika araştırması için tekrar bölgeye gitmesi planlanıyor.

NOT: Haberin 27 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.