Annesinin karnındayken böbrek yetmezliği teşhisi kondu, annesi önce doğurdu sonra böbreğini vererek yaşama bağladı

Anne karnında böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve doktorlarca doğurulmaması önerilen küçük Sinem, doğduktan 3.5 yıl sonra annesinin verdiği böbrekle hayata tutundu.

26 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
26 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul’da yaşayan Satı ve Kemal Çetinkaya çiftinin ikinci çocukları Sinem’e daha anne karnındayken polikistik böbrek yetmezliği (Küçük ve gelişmeyen böbrek) teşhisi konuldu. Doktorlar, bebeğin doğduktan sonra böbrek sorunuyla birlikte çok zor bir hayat yaşayacağını söyleyerek aldırılmasını tavsiye etti. Ancak anne Satı Çetinkaya, çocuğunu hiçbir şekilde aldırmayacağını gerekirse kendi böbreğini vererek yaşatacağını söyledi. Sinem, sorunsuz bir şekilde doğurdu.

“Kızım bizi hayata bağlayacak”
Doğumdan itibaren böbrekleri çok az çalışan Sinem 3,5 yaşına kadar polikistik böbrekleriyle yaşamayı başardı. Ancak 3 ay önce yapılan tetkiklerde Sinem’in böbreklerinin artık çalışmadığı belirlendi. Doktorlar Sinem’in ya diyaliz ya da nakil olması gerektiğini söyledi. Aile diyalizin çocuğunu yıpratacağını düşünerek nakile karar verdi. Anne Satı Çetinkaya’nın (33) böbreği kızınınkiyle uyuşunca geçtiğimiz ay Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak başkanlığındaki ekip, annesinin böbreğini başarıyla Sinem’e nakletti. Anne Satı Çetinkaya, “Doktorların aldır tavsiyesine rağmen Allah’ın verdiğine müdahale etmek istemedim. Oğlum vardı, bir de kızım olsun istiyordum. Doğduktan sonra onu iyi etmek için elimden geleni yaptım. Beslenmesine yaşam tarzına kadar her şeyine dikkat ettim. Şimdi kızıma böbreğimi vererek hayata bağlanmasını sağladım. Kızımda iyi olarak bizi hayata bağlayacak” dedi.

“Artık yaşıtları gibi olacak”
Sinem’e polikistik böbrek yetmezliği(Küçük ve gelişmeyen böbrek) ile dünyaya geldiğini söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, “Sinem anne karnında böbrek yetmezliği hastası olacağını 8 aylıkken belli etmiş. Küçük ve gelişmeyen böbrekler Sinem’in de gelişmesini engellemiş. Yaşıtlarına göre Sinem daha az gelişmiş. 4 yaşına yaklaşmasına rağmen hala 13 kilo ağırlığında. Annesinin böbreği ile bundan sonra kısa sürede yaşıtlarının seviyesine geleceğini düşünüyoruz” dedi.

26 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
26 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

NOT: Haberin 26 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halu buradan (http://www.gazetevatan.com/risk-ile-gelen-buyuk-mutluluk-867554-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.