Ankara Sinagogu’ndan Mehmetçiğe dua

Azınlık Cemaatleri vakıfları ve Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin ardından Türk Yahudi Toplumu, Afrin’deki Mehmetçiğe dua etti. Ankara Sinagogu’ndaki ibadette devletin bekası, Cumhurbaşkanı, ordu ve milletin hayır hasenatının istendiği ‘Anoten’ duası okundu.

27 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın bölgeyi terör örgütü PKK/YPG’den temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı harekatına gayri müslüm vatandaşlar tarafından da destekleniyor. Azınlık Cemaatleri vakıfları ve Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin ardından Türk Yahudi Toplumu da Afrin’e giden Mehmetçiğe dua etti. Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü için düzenlenecek törene katılmak amacıyla İstanbul’dan Ankara’ya giden Türk Yahudi Toplumu bireyleri, Perşembe sabahı duasını uzun süredir kapalı olan Ankara Sinagogu’nda gerçekleştirdi.

Türkiye’nin bekası için
Hahambaşı İsak Haleva ve Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh katıldığı Ankara’da bulunan büyükelçi ve yabancı misyon şeflerinin izlediği ibadette hem soykırım kurbanları anıldı hem de Türkiye’nin bekası için ‘Anoten’ duası edildi. Ankara Sinagogu’nda yapılan Anoten duası Türk Yahudi Toplumu’nun sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Birlik ve beraberlik duası
Anoten duası duahanlar (hazan) tarafından sinagoglardaki bazı özel törenlerin ardından okunuyor. Türkiye’deki sinagoglarda 15. yüzyıldan beri devletin bekası, başkanı, ordu ve millete hayır ve hasenat getirmesi, ülkenin birlik ve beraberliğinin kutsanması için okunuyor. Dua dönemin cumhurbaşkanı kimse, içinde onun adı geçecek şekilde icra ediliyor. 1492’de İspanya’dan sürülen Yahudilere sahip çıkan Osmanlı Devleti’nde başlayan bu gelenek, Cumhuriyete kadar sultanların ismiyle okunan dualarla devam etti. Daha sonra Atatürk ile başlayan ve Recep Tayyip Erdoğan’a kadar devam eden süreçte tüm cumhurbaşkanları için okundu.

Minnettarlık göstergesi
Özellikle düğün törenlerinde okunan Anoten, Osmanlı topraklarında huzura kavuşan Musevilerin minnettarlığının bir göstergesi olarak görülüyor. 93 Harbi olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında cepheye giden Osmanlı askerlerinin başarısı ve Sultan II. Abdülhamid için Balat Ahrida Sinagogu’nda Anoten duası okunmuştu. Bütün Osmanlı Musevi din adamlarının hazır bulunduğu bu törene Sadrazam İbrahim Ethem Paşa da katıldı. Tanıklara göre Sadrazam Ethem Paşa huzurunda okunan dua sırasında çok duygulanarak ağladı.

Anoten duasının güncel hali
İktidarlar üzerinde hükümranlığı ebedi olan
Veliahtlara hükümdarlıklarını bahşeden
Krallara halaskarlık vasfı bağışlayan
David kulunu şer kılıcından kurtaran
Azgın sularda geçitler açan
Denizlerde yollar bahşeden
Yüce Tanrı; Yüce Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni
Ve Başkanı ulu efendimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı
Mübarek kılsın, korusun, boy verdirsin,
Yardım etsin, büyütsün, yukarılara üstlere taşısın
Ömrünce ve ömrümüzce şanını yüceltsin

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.