ANKA göreve hazır!

Projesini TSK Güçlendirme Vakfı’nın başlattığı, TUSAŞ tarafından geliştirilen yerli insansız hava aracı ANKA, Elazığ’daki görev uçuşunu başarıyla tamamladı. 19 bin feet’e çıkan ANKA, 4 saat havada kaldı.

6 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
6 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın projesini başlattığı ve TUSAŞ tarafından üretilen yerli insansız hava aracı ANKA Elazığ’daki görev uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan Akbaş, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Emin Alpman ve HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin’in yer kontrol merkezinden takip ettiği uçuş 4 saat sürdü.

Elazığ’da 19 bin feet’te uçtu
Planlanan görev kapsamında Elazığ Havaalanından kalkış yapan ANKA, 19 bin feet )Yaklaşık 5 bin 800 metre) yüksekliğe ulaşmasının ardından 32 kilometre karelik bir alanda keşif, gözetleme ve diğer faaliyetleri başarıyla gerçekleştirdi. Tasarım ve geliştirmesini TSK Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ’ın gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin insansız hava aracı alanında sınıf atlamasını sağlayan ANKA, bölgede keşif, gözetleme ve diğer görevlerine devam edecek.

Yeni nesil geliştirildi
ANKA, TSK envanterine giren Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen ve üzerine ROKETSAN tarafından üretilen anti-tank füzesi UMTAS takılan Bayraktar TB2 ile birlikte havada görev yapan ikinci milli İHA projesi oldu. 2013’de ilk nesil Blok A kabulleri tamamlanan ANKA, 30 Ocak 2015’te ‘Yeni Nesil Yüksek Performans ANKA Blok B’ olarak test uçuşu yaptı. Otomatik kalkış ve iniş ile yapılan ilk uçuşta, farklı otopilot ve iniş modlarının testleri eksiksiz tamamlandı. ANKA Blok B’de faydalı yük olarak EO/IR (Gündüz ve kızılötesi) kamera, SAR/ISAR/GMTI radar, lazer mesafe bulucu ve lazer işaretleyici bulunuyor.

NOT: Haberin 6 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/anka-goreve-hazir–912261-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.