Altın baharat zerdeçal kof çıktı

Kanseri ve alzheimeri önlediği söylenen altın baharat olarak bilinen zerdeçal, ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre abartıldığı kadar faydalı çıkmadı. Uzmanlar fazla tüketilen zerdeçalın asit reflüsü ve kan şekeri düşüklüğüne yol açtığını belirtti.

24 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Son dönemin en gözde bitkilerinden olan altın baharat olarak anılan ve Türkiye’de bir çok tableti satılan zerdeçalin faydaları tartışma konusu oldu. Antioksidan ve antienflamatuar, mikrop öldürücü, mide ve bağırsak için şifa kaynağı, kas yapan baharat, doğal antidepresan olarak anlatılan hatta diyabet, alzheimer ve kanseri önlediği iddia edilen zerdeçal ile yapılan araştırma Hint ve Çin mutfağının gözde baharatı hakkında şüphe yarattı.

Ekstra faydası yok
Amerikan Tıbbi Kimya Derneği’nin dergisi JMC’de yayınlanan araştırmaya göre zerdeçalin içinde bulunan en önemli maddelerden biri olan kurkumin pigmentinin tıp dünyası tarafından anlatıldığı kadar faydalı olmadığını tespit etti. Araştırmaya göre zerdeçalin vücuda iyi gelen herhangi bir besinden daha fazla yararı bulunamadı. Araştırmada görülen önemli bir sorun ise kurkuminin vücut tarafından kolay emilemediğinin saptanması oldu.

İlaç firmaları saptırıyor
ABD’deki dört farklı üniversiteden olan tıbbi kimya uzmanları kurkuminle ilgili bazı klinik ve epidemiyolojik araştırmalara baktıklarında, araştırma bulgularının medyada doğru şekilde tercüme edilmediğini fark etti. Uzmanlar tıbbi araştırmalar için vazgeçilmez olan plaseboyla yapılan çift kör araştırmanın da bugüne kadar yapılmadığını tespit etti. Uzmanlar bu tutarsızlıkların altında ilaç endüstrisinin bulunduğunu belirtti. Zerdeçalle ilgili yapılan araştırmaların çoğunun finansörünün kurkumin özütünün satışını yapan firmalar olduğu bildirildi.

“Her derde deva değil”
Araştırmaya katılan Minnesota Üniversitesi’nden Doç. Dr. Michael Walters, “Bir şey popüler olduktan sonra orantısız hale getiriliyor” derken, diyetisyen Wendy Bazilian ise, “İnsan ve hayvanlarda yapılan çalışmalar bu baharatın sağlığa bazı faydaları olduğunu gösteriyor. Herhangi bir yiyecek veya bir besin maddesi her şeyi tedavi etmediği gibi kurkumin de her derde deva değil” diye konuştu.

Reflüye yol açıyor
Uzmanlar kurkuminin emilim problemi eskiden beri bilindiğini ve karabiberle beraber yendiğinde zerdeçalın emiliminin daha rahat olduğunu söylüyor. Ancak zerdeçal fazla tüketildiğinde asit reflüsü ve kan şekeri düşüklüğü gibi bazı yan etkilere yol açıyor.

NOT: Haberin 24 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/zerdecal-efsane-cikti-1031425-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.