Akıllı mobilyayla dünyaya açılacaklar

Değişebilir kılıfla kullanılan koltuklar üreten Buka Sofa, Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul’da açtı. 2017 içinde 10 mağaza hedeflediklerini anlatan kurucu Suat Erdoğan, yurtdışındaki ilk mağazanın Ocak 2017’de İran’ın başkenti Tahran’da açılacağını açıkladı. Erdoğan 10 yıl içinde dünya markası olmayı hedeflediklerini söyledi.

3 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
5 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Akıllı mobilya konseptiyle piyasaya giren mobilya markası Buka Sofa, ilk mağazasını İstanbul, Avcılar’da açtı. Özelleştirilebilir akıllı çözüm seçenekleriyle öne çıkan ve 8 milyon Euro yatırımla kurulan Buka Sofa’nın koltukları değişebilir kılıflarla satılacak. Model, renk ve ölçü seçiminin kullanıcıya bırakıldığı mobilya markasının ürün yelpazesinde; kanepe, koltuk takımı, sehpa, masa, sandalye, dekoratif yastıklar, halı, kilim ve ev aksesuarları bulunuyor.

500’den fazla kumaş ve renk seçeneği
Açılışta konuşan Genel Müdür Gamze Stöger, “Kullanıcılarımıza 500’den fazla renk ve kılıf çeşidi arasından seçim yaptırarak istediği ölçüde ve modelde kendi tarzını yaratma fırsatı sunuyoruz. Döşeme kalitesindeki kılıfları değişen sağlam iskeletli koltuklar üretiyoruz. 2016’da yemek odası, 2018’de ise yatak odası ve tekstili üreteceğiz. Ancak asıl işimiz koltuk üretmek. Konseptimizin oturması için 1 koltuk, 2 kılıftan oluşan seçeneklerimiz ve kampanyalarımız olacak. Mobilya konusunda e-ticaretin en büyüklerinden biri olmak istiyoruz” dedi.

“İran’da hızlı büyüyebiliriz”
VATAN’a konuşan Buka Sofa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan ise hem Türkiye hem de yurtdışında mağazalar açarak büyümek istediklerini söyledi: “2017 içinde önce Anadolu Yakası sonrasında Antalya, Ankara ve İzmir’de mağazalar açacağız. 2017’de 10, önümüzdeki 5 yılda ise 30 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Buna pararel yurtdışındaki ilk mağazamız Ocak 2017’de İran’ın başkenti Tahran’da açılacak. Dubai’de fuarda tanıştığımız ve partnerimiz olan İranlı işadamı açacağı dört Buka Sofa mağazası dışında kendine ait 300 mağazalık halı satılan zincirinde yer alacak kornerlarda ürünlerimizi satacak. Bu plana baktığımızda İran’da Türkiye’den daha çabuk büyüyebiliriz” dedi.

“Meksika’ya fabrika kuracağız”
İstanbul’da Akçaburgaz ve Kıraç ile Moldova’da üç üretim tesisine sahip olan Buka Sofa, yılda 30 bin parça koltuk üretim kapasitesine sahip. Markanın kurucusu Suat Erdoğan, ABD pazarına açılabilmek adına Meksika’ya fabrika kurmak için görüşmeler yaptıklarını söyledi: “Hayalim dünya çapında bir Türk markası yaratmak. Beş yıl içinde Türkiye’nin en büyük mobilya firması, 10 yıl içinde ise dünya markası olmayı hedefliyoruz. İran’ın ardından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Almanya’da açılacak mağazalar için görüşmeler yapıyoruz. Sırada Dubai ve Yunanistan var. Ancak asıl hedef Amerika pazarına girebilmek. Üretimi Meksika’da kuracağımız bir fabrikayla yapmayı düşünüyoruz. Bunun için Meksika’ya gidip yer baktık ve görüşmelere devam ediyoruz.”

Adı bukalemundan
İsmini bukalemunun renk değiştirme özelliğinden alan, istenilen tasarımda ve istenilen ölçüde hazırlanabilen koltuklar üreten Buka Sofa’nın Avusturyalı Proje Müdürü Hans Stöger ise yaklaşık 20 kişilik bir ekiple kişiye özel tasarımları en geç iki hafta içinde kullanıcıya ulaştıracaklarını taahhüt ettiklerini belirtti. Stöger, kullanıcıların istediği modeli, kılıfı, ayağı, kolçağı ve yastığı seçerek hayal ettikleri mobilyaları yapabileceğini söyledi. Stöger, rahatlıktan ve kaliteden ödün vermeyen Buka Sofa’nın oturma minderlerinde uluslararası standartlarda en yüksek kalite olarak kabul edilen HR Density süngerini kullandığını vurguladı.

NOT: Haberin 5 Ekim 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/akilli-mobilyayla-dunyaya-acilacak-992056-ekonomi/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.