Afrika’nın Türk yardım melekleri

Gönüllü olarak Afrika’ya giden Türk doktorlar, 33 derece sıcakta 18 saat süren ameliyatlara giriyor. Aşırı yoğunluğa rağmen hastaların yardımına koşuyor. Etiyopya’daki 23 kişilik Türk sağlık ekibinden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Banu Çiftçi ve iki hemşire, tek günde 140 hasta muayenesi ve 4 ameliyat sonrası böyle görüntülendi.

1 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Afrika’ya gönüllü olarak giden Türk doktorlar ve sağlık personeli tedaviye ulaşımı olmayan insanlara ulaşarak müthiş işlere imza atıyor. TADD (Tüm Afrika’nın Dostları Derneği) üyesi doktorlar son olarak Etiyopya’ya bir sağlık organizasyonu düzenledi. Organizasyona katılan 23 kişilik ekipte yer alan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi ve iki hemşirenin ameliyatlardan sonra yerde uyuduğu fotoğraf Türk doktor ve hemşirelerin ne kadar zor şartlarda çalıştığını gözler önüne serdi.

Günde 140 hasta
Binlerce hastayı muayene eden ve ameliyatlar yapan doktorlardan biri olan Banu Çiftçi yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bugünü de 140 muayeneyle günü bitirdim. Hiç kimseyi geri gönderemiyorum. Çünkü bu insanlar kilometrelerce köylerinden yol yürüyerek geliyorlar ve günlerce hastanenin kapısında bekliyorlar. Cerrahinin, cerrah olmanın ne demek olduğunu en iyi bu koşullar yaşattırıyor insana.”

En az 4 ameliyat
Günde en az 4 rahim veya fistül ameliyatını kısıtlı şartlarda ve eksik ekipmanla tamamladıklarını belirten Dr. Çiftçi, 18 saat süren cerrahi operasyonları 33 derece sıcaklıkta, klimasız ameliyathanede üstlerini bile değiştiremeden yaptıklarını anlatıyor. Tüm ekibin gönüllülük esasıyla çalıştığını aktaran Op. Dr. Çiftçi, Afrika’da gördüğü önemli bir noktayı şöyle özetliyor: “Ekmek yok, su yok, ilaç yok, ameliyat malzemesi yok ama silah var. Hem de her köşede.”

“En karizmatik fotoğrafım”
Banu Çiftçi sosyal medyada çok paylaşılan fotoğrafı ise şöyle anlatıyor: “Ameliyatlar da bitti, biz de. Ameliyathane hemşirelerimizle son masanın da bitmesini beklerken. Gelmiş geçmiş en karizmatik fotoğrafım.”

1 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 4. sayfa

NOT: Haberin 1 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlana hali buradan (http://www.gazetevatan.com/afrika-da-turk-doktorlari-bayiltan-yorgunluk-1139505-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.