Açık uçlu TUS kavgası!

ÖSYM’nin mahkemece hatalı soruların yürütmesinin durdurulması üzerine Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda artık açık uçlu sorular soracağını açıklaması doktorlar tarafından tepkiyle karşılandı. TTB ve tıp dernekleri açık uçlu sınava hayır kampanyaları düzenledi. Açık uçlu sınav tıp dünyasını da ikiye böldü.

6 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
6 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ÖSYM’NİN 2013 Sonbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndaki (TUS) hatalı 6 sorunun mahkemece yürütmesini durdurulması kararının ardından ‘benzer sorunların oluşmaması için’ bundan sonra açık uçlu sorularla sınav yapılacağını açıklamasıyla ilgili tartışma devam ediyor. Türk Tabipler Birliği (TTB) açık uçlu TUS’a karşı hayır kampanyası düzenlerken, Ankara Tabipler Odası üyesi doktorlar ise dün Ankara Tıp Fakültesi’nden Hacettepe Tıp Fakültesi’ne kadar yürüyerek bir basın açıklaması yaptı.

“Sınava güvensizlik doğurur”
TTB Merkez Konseyi tarafından başlatılan imza kampanyasında açık uçlu TUS’un sınava karşı güvensizlik oluşturacağı ve torpil endişesi doğuracağı ifade edildi. Ayrıca fakülte eğitimi boyunca yazılı sınavdan uzak olan doktor adaylarının eğitiminden kaynaklı farklılıklar ve eşitsizlikler olabileceği, aynı zamanda objektif bir sınav değerlendirilmesi ilişkin kaygılar yaşanabileceği ifade edildi. Change.org’da ‘TUS’ta açık uçlu soruya hayır’ başlığıyla 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği’nin düzenlediği kampanyaya ise 11 binden fazla kişi imza attı.

Doktorlar ikiye bölündü
Açık uçlu TUS tartışması tıp dünyasını da ikiye böldü. TTB 2. Başkanı ve Tıpta Uzmanlık Kurulu üyesi ÖSYM’den randevu talep etti. TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Özden Şener yaptığı açıklamada, cevapları çoktan seçmeli sınavın en hatasız ve objektif sınav sistemi olduğunu belirtti. Açık uçlu sınavda yanlış değerlendirme olabileceğini belirten Şener, değerlendirecek kişilerde not farkı olabileceğini ve sınava katılan ortalama 10 bin adaydan bir çoğunun sonuçlara itiraz ederek daha içinden çıkılmaz bir durum olabileceğini söyledi.

Kitap değil hasta başında olacaklar
Aralarında Tıp Dekanlar Konseyi Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güven, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Şehsuvar Ertürk, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Songur’un da bulunduğu bazı doktorlar ise açık uçlu sorularla yapılacak bir sınavın doktorların bilgi ve beceri düzeyini daha doğru ölçeceğini savunuyor. Hocalar bu sayede uzman doktor adaylarının intörnlük dönemini kitap değil hasta başında geçireceğini belirtiyor.

ÖSYM kararlı
ÖSYM ise tepkilere rağmen açık uçlu sınav kararından vazgeçmiyor. Dün bir açıklama yapan ÖSYM, yurt içinden ve yurt dışından uzmanlar tarafından ÖSYM personelinin açık uçlu soruların hazırlanmasına yönelik eğitimleri yapıldığını, sınavların uygulanması, cevapların değerlendirilmesine yönelik teknik altyapı hazırlıkları tamamlandığını duyurdu. ÖSYM yazılı sınavlarda değerlendirmenin objektif ve güvenilir olması için bilimsel yöntemlerce geliştirilen puanlama anahtarlarının kullanacağını da açıkladı. Sınavlarda kısa cevaplı, cevabı sınırlandırılmış ve serbest yanıtlı olmak üzere 3 tip soru sorulacağını açıklayan ÖSYM, 2013’ten beri bazı sınavlarda uyguladığı açık uçlu soruların 28 Mart 2015’te yapılacak 2015 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’nda kısmen ya da tamamen uygulanacağını belirtti.

İptal gelirse eski yerlerine dönecekler
ÖSYM 30 Ocak 2015’te yaptığı açıklamada 2013 Sonbahar TUS’ta mahkemece yürütmesi durdurulan 6 soru sonrası yeni tercih yapan adaylara, “Mahkeme kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileri bir tarihte verilecek aksi/farklı yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirme sonuçları (sınav sonuçları da dâhil), adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecektir. Böyle bir durumda ilk yerleştirme sonucu ataması yapılan ve bu kadroda uzmanlık eğitimine devam eden adayların hakları saklı tutulacaktır” diyerek davanın üst mahkeme tarafından iptal edilmesi durumunda alan değiştirerek eğitim alan uzman doktor adayların bile eski yerlerine döndürülebileceği belirtilmişti.

NOT: Haberin 6 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/doktorlar-acik-ucluya-tepkili-724707-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.