“ABD’nin YPG’ye silah verdiğinin resmidir!”

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin armasıyla fotoğrafları çıkan ABD askerlerinin, Rakka saldırısına katılan YPG ve DSG güçlerini yönettiğini söyledi. Ağar, “Fotoğraflarda ABD Ordusu envanterinde yer alan MK-19 bomba atarlar gözüküyor. Bu, ABD’nin YPG’ye silah verdiğinin resmidir” dedi.

28 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
28 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’nin kuzeyinde Rakka saldırısına katılan ve Fransız Haber Ajansı AFP tarafından görüntülenen PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin armasını takan ABD askerlerinin fotoğrafları, Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Emekli Özel Kuvvetler subayı ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, fotoğrafta asıl dikkat çeken unsurun askerlerin kullandığı görülen silah olduğunu söylüyor.

“ABD ordusunun envanterindeki bomba atar”
VATAN’a konuşan Ağar, fotoğraftaki silahı şöyle anlatıyor: “Bu silah MK-19 otomatik bomba atar. Sofistike, özel ve etkili bir silah. Doğrudan ABD Ordusu’nun envanterinde yer alıyor. Bir makineli tüfek gibi 40 mm çapındaki el bombası boyutundaki bombaları 1.500 metre öteye kadar atabiliyor. ABD, YPG’ye silah ‘vermiyorum’ diyordu ve yine ‘vermiyorum’ diyecek. Ama bu fotoğraflar ABD’nin YPG’ye silah verdiğinin resmidir. Daha önce YPG safında yine ABD menşeili Javelin’ler (son nesil güdümlü tanksavar füzesi) görmüştük. Bu silahları önümüzdeki dönemde PKK’nın elinde görürsek şaşırmayalım. Irak’taki Amerikan silahları IŞİD’in eline geçmişti, bunlar da PKK’nın eline geçebilir.”

“Delta ya da Seal-6 olabilirler”
Abdullah Ağar fotoğraftaki askerlerin Delta ya da Seal-6 ekipleri olabileceğini vurguluyor: “ABD Özel Kuvvetleri’ne ait olduğu tahmin edilen nitelikli çöl kamuflajı giyen ve YPG arması takan silahlı kişilerin Delta Force ya da Seal-6 olma ihtimalleri yüksek. Giydikleri üniforma ABD Ordusu’nun Irak’ta giydiği ile aynı değil. ABD Özel kuvvetlerin uyguladığı ‘Kızılderili Taktikleri’nin ya da operasyonun bir gereği olarak bu sembolleri takıyorlar.”

“YPG ve DSG’yi yönetiyorlar”
Ağar, bölgede bulunan Amerikan askerlerinin Rakka saldırısına katılan YPG ve Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ait diğer silahlı birlikleri yönettiğini belirtiyor: “Bölgeye özel görevler için gönderilen ve sayıları sadece yüzlerle ifade edilen ABD askerleri; DSG-YPG’yi yönetmek, yönlendirmek, sevk-idare ve koordine etmek, gözlemlemek, raporlandırmak, kendi hava unsurlarına hedef tarif etmek, ‘Arabuluculuk’ ile gerektiğinde özel ve nokta operasyonları yapmak için orada bulunuyor. Yani bölgedeki Amerikan askerlerinin çatışmaya girmek gibi bir dertleri yok.”

NOT: Haberin 28 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-abd-nin-ypg-ye-silah-verdiginin-resmidir–949828-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.