ABD’li generalden teröristlere veda!

Suriye’de Uluslararası Koalisyon’a bağlı Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü’nün komutanı Tümgeneral Jamie Jarrard’ın görevi bitiyor. Münbiç’ten çekildiği açıklanan YPG’nin ardından gideceği öğrenilen Tümgeneral Jarrard, PKK’nın bölgedeki yapılanması Münbiç Askeri Konseyi’ne veda ziyareti yaptı. Münbiç Askeri Konseyi, Tümgeneral Jarrard’a hizmet ve katkıları için plaket verdi.

21 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin bölgedeki hakimiyetini arttırması üzerine Münbiç’ten çekildiği açıklanan PKK/YPG’nin ardından Suriye ve Irak’ta Uluslararası Koalisyona bağlı Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü’ne (SOJTF) komuta eden Tümgeneral James (Jamie) Jarrard’ın da bölgedeki görevini tamamlandığı öğrenildi. Jarrad’ın kısa bir süre sonra bölgeden ayrılarak ABD’ye döneceği belirtiliyor.

“Veda ziyareti!”
Tümgeneral Jamie Jarrard’ın görevinin bittiği terör örgütü PKK’nın bölgedeki bir diğer yapılanması olan Münbiç Askeri Konseyi’ne (MAK) yaptığı ziyarette ortaya çıktı. Münbiç Askeri Konseyi Sözcüsü Şervan Derviş, sosyal medyada yayınladığı fotoğraflarda bölgedeki görevi sona eren Tümgeneral Jaime Jarrard’ın kendilerine veda ziyaretinde bulunduğunu duyurdu. Tümgeneral Jamie Jarrard daha önce de bir kaç kez General Paul Funk ile MAK’ı ziyaret etti.

“Size desteğim sürecek”
Tümgeneral Jarrard’ın Münbiç Askeri Konseyi Komutanı Muhammed Ebu Adil ve sözcü Şervan Derviş ile yaptığı görüşmede, “Buradakilerle çok başarılı çalışmalar yaptık ve bundan çok memnunun. ABD olarak hiç bir dış ve iç gücün size müdahale etmesine izin verilmeyeceğine sizi temin ederim. Burada DEAŞ ve diğer unsurlarla mücadelede ciddi adımlar attık ve yönetimi Münbiç’in gerçek sahiplerine devrettik. Ancak koalisyon olarak koruma görevimiz devam edecek. Mevcut görevim bitse de başka bir görevde bile sizlere desteğim sürecek” dediği öğrenildi. Ancak bazı yerel kaynaklar Jarrard’ın bir süre daha bölgede kalacağını, Münbiç’e son siyasi ve askeri gelişmeleri öğrenmek için geldiğini belirtti.

Hizmet ve katkıları için plaket!
Tümgeneral Jarrard’ın ziyarette kentte istikrar ve asayişin sağlanması için Avrupa ülkelerini bölgeye davet ettiği ve kuzey Suriye’nin doğusunda DEAŞ’tan ele geçirilen bölgedeki PKK/SDG güçlerine askeri ve lojistik destekleri arttıracaklarını söylediği bildirildi. Tören sonrası PKK/MAK yönetimi daha önce kendilerini ziyaret eden ABD’nin DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk verdikleri gibi Tümgeneral Jamie Jarrard’a da yaptığı hizmet ve katkıları için plaket verdi.

PKK izi görmemişti
SOJTF Komutanı Tümgeneral Jamie Jarrard geçtiğimiz 7 Şubat 2018’de yanına ABD basını da alarak PKK/MAK yöneticilerini ziyaret etmişti. PKK’lı teröristlerle el sıkışarak samimi görüntüler veren Jarrard’ın yanındaki General Paul Funk ise Türk askerinin beklediği mevzilere doğru poz verdi. Jamie Jarrard bu ziyarette New York Times’a (NYT) Türk tarafını kastederek, “Onların PKK olduğunu söylüyorlar. Ama ben ilişkimiz süresince bunu gösterecek bir şey görmedim” diye konuşmuştu. Ancak NYT muhabiri Rod Nordland, MAK sözcüsü Derviş’in odasında dev bir Abdullah Öcalan posteri olduğuna dikkat çekerek şaşkınlığını dile getirmişti. ABD’li generaller Jarrard ve Funk’ın bu ziyareti Ankara’nın tepkisini çekmişti.

NOT: Haberin 21 Temmuz 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-li-generalden-teroristlere-veda–1184261-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.