ABD’li deniz piyadesi David’in YPG serüveni

ABD Donanması’na 4 yıl hizmet ettikten sonra YPG’ya katılan deniz piyadesi David Taylor, 16 Temmuz’da Rakka’da DEAŞ’lılarla girilen çatışmada öldürüldü.

28 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG, geçtiğimiz gün örgüte katılan 26 yaşındaki ABD’li eski deniz piyadesi David Taylor’un Rakka’da DEAŞ’la girilen çatışmalarda öldüğünü duyurdu. David Taylor’un cenazesinin ailesinin yaşadığı Batı Virginia’ya gönderilmesi bekleniyor.

Donanmada 4 yıl
1991’de yaklaşık 330 bin kişinin yaşadığı Kuzey Florida’ki Ocala şehrinde doğan David Taylor, ABD ordusuna katılmadan önce Florida ve daha sonra ailesinin yerleştiği Batı Virginia’da üniversite okudu. Üniversitede felsefe eğitimi alan Taylor, mezuniyetinin ardından ABD donanmasına sözleşmeli er olarak katıldı. Deniz piyadesi olarak 4 yıl ABD Donanması’na hizmet eden Taylor, Afganistan, Japonya ve Güney Kore’de görev yaptı. Geçen yıl ABD Deniz Kuvvetleri’nden ayrılmadan önce ise Ürdün’de görevlendirildi.

“İrlanda’ya gidiyorum” dedi
Deniz piyadesi David Taylor ordudan ayrılmasının ardından bir süre ailesinin yanında kaldı. Geçtiğimiz baharda babası David Taylor Sr’a ailelerinin köklerinin bulunduğu İrlanda’yı gezmek istediğini söyledi. Yaşadıklarını AP’ye anlatan baba Taylor olacaklardan habersiz oğlunu havaalanına bıraktı. Oysa David Taylor liseden beri arkadaşı olan Alex Cintron’a YPG’ye katılacağını ve bunu herkesten gizlemesini söylemişti.

Kod adı Zafer Karaçok
Bir kaç hafta İrlanda’yı gezen Taylor ailesine buradan mesajlar ve mailler gönderdi. Ancak bir süre sonra mailleri kesildi. Taylor daha sonra babasına YPG’ye katıldığını ve kendisi için endişe etmelerini söyleyen bir maille son durumunu bildirdi. Ardından da telefonla aradı. YPG’nin yaptığı açıklamaya göre David Taylor Mayıs ayında Suriye’ye gelerek örgüte katıldı. Taylor, Zafer Karaçok kod adıyla çatışmalara gönderildi.

Rakka’da öldürüldü
YPG’nin açıklamasına göre Taylor, 16 Temmuz’da Rakka’da DEAŞ’la girilen çatışmalarda öldürüldü. Arkadaşı Alex Cintron el yapımı patlayıcıyla öldürüldüğünü açıklarken, bazı sosyal medya hesapları Taylor’un DEAŞ’lı bir keskin nişancı tarafından vurulduğunu iddia etti. YPG ise ölümün nasıl gerçekleştiği konusunda bir açıklama yapmadı. Baba Taylor’a oğlunun ölüm haberini Kuzey Irak’taki ABD Konsolosluğu yetkilileri iletti. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Newsweek’e yaptığı açıklamaya göre David Taylor’un ölümü doğrulandı ancak yorum yapılmayacağı iletildi.

Öcalan sloganları attı
YPG tarafından yayınlanan videoda ise David Taylor, örgütte silah, ideoloji ve taktik eğitimi aldığını söyledi. Taylor son görüntüleri olan videoda, “Sadece aileme merhaba demek istiyorum. Sizi özledim, umarım yakında görüşürüz” dedi. Taylor’un videonun sonunda ise Kürtçe olarak terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan hakkında zafer sloganları attığı görüldü.

Örgütte 500 yabancı
Merkezi Londra’da bulunan Stratejik Diyalog Enstitüsü’nün raporuna göre son iki yılda 300’ün üzerinde yabancı savaşçı DEAŞ’a karşı savaşmak amacıyla YPG saflarına katıldı. Rapora yabancı savaşçıların büyük kısmı ABD’lilerden oluşuyor. ABD’lilerin çoğunluğu daha önce orduda görev aldığı için savaş tecrübesine sahip. Raporda halihazırda 100’ü aşkın ABD’li savaşçının, YPG için savaştıkları vurgulanıyor. Batı’daki 26 ülkeden savaşçının YPG’ye katıldığı belirtilirken, örgütteki yabancı sayısının 500’e yaklaştığı ifade ediliyor.

İki yılda 29 yabancı öldü
Son iki yılda YPG saflarında savaşan 29 yabancı savaşçı çatışmalarda öldü. Örgüt safında en fazla Amerikalılar hayatını kaybetti. Verilere göre ölen 29 yabancı savaşçıdan 10’u ABD kökenli. Amerikalıları 4’er savaşçıyla Almanya ve İngiltere izliyor. Avusturya 3, Kanada ise 2 vatandaşını kaybetti.

NOT: Haberin 28 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-li-deniz-piyadesi-david-in-ypg-seruveni-1088502-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.