ABD’den YPG’ye ilk sevkiyat

ABD’nin YPG’ye ağır silah verme kararının ardından ilk sevkiyat yapıldı. Kuzey Irak’tan kara yoluyla Suriye’ye geçirilen İspanyol üretimi havan monteli zırhlı araçlar, TOW anti-tank füzeleri ve İngiliz üretimi M-119 Howitzer hafif obüsler Rakka’ya 40 km. mesafedeki YPG’nin aldığı Tabka kentine götürüldü.

 

12 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ağır silah verme kararının ardından Suriye’ye ilk sevkiyatı gerçekleştirdi. İddiaya göre silahların bir kısmı bölgede hazır tutulan üslerden, bir kısmı ise aralarında Ürdün’ün de bulunduğu ABD’nin Ortadoğu’daki üslerinden uçaklarla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) denetimindeki Erbil Havalaanı’na indirildi. Erbil’e indirilen silahlar buradan kara yoluyla IKBY tarafından kontrol edilen Semelka Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Suriye’ye gönderildi. Bölgedeki kaynaklar ilk sevkiyatın Haseke üzerinden omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ulaştığını bildirdi.

İspanyol yapımı havan monteli zırhlı
Edinilen bilgiye göre ilk sevkiyatta İspanyol firması Expal’in ürettiği EIMOS 81mm Havan monteli, 4×4 URO VAMTAC zırhlı araçlar ile bir miktar Tow anti-tank füzesi gönderildi. ABD Ordusu’nun kullandığı Humvee’lerle eşdeğer olan URO VAMTAC zırhlı araçlara takılan otomatik hedefleme ve atış kontrol sistemine sahip EIMOS 81mm havanların 4 km menzili bulunuyor. 4 askeri personelin taşınabildiği araçlarda bulunan ve iki personel tarafından kullanılan havan 10 saniyede ateşe hazırlanabiliyor. İspanyol zırhlılarına havan dışında ağır makineli tüfek, bombaatar, anti-tank füzeleri ve hafif hava savunma füzeleri de monte edilebiliyor.

M-119 obüsler de gönderildi
Bölgede yayın yapan Rojawa News sitesi konvoyu dün sabah Nusaybin’in karşısındaki Kamışlı’da görüntüledi. Yine bölgeden yayın yapan Syrian Civil War adlı oluşum ise sevkiyatın içinde İngiliz yapımı olan ve Amerikan Ordusu tarafından da kullanılan hafif sınıf M-119 Howitzer obüslerinden de bir kaç tane bulunduğunu iddia etti. 105 mm’lik tek parçalı mermi atan, 630 kg ağırlığındaki Howitzer obüsleri helikopter tarafından kolaylıkla kaldırılıp, paraşüt yardımıyla istenilen bölgeye indirilebiliyor. M119 Howitzer obüslerinin menzili 11.6 km ile 19.5 km arasında değişiyor.

Pentagon sevkiyatı doğruladı
Öte yandan Pentagon ilk sevkiyatı doğrulayan bir açıklama yaparak YPG’ye verilecek silahların dağıtımının başladığını açıkladı. Bağdat’ta bulunan DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri’nin Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, YPG’ye verilecek silahlar arasında havan topu ve tanksavar bulunacağını da söyledi. Albay Dorrian YPG’ye verilecek ağır silahların geri alınmayacağını ve DEAŞ’la mücadelede kullanılmaya devam edeceğini açıkladı.

12 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

NOT: Haberin 12 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilk-sevkiyat-tamam–1066011-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.