ABD’den YPG’ye ilk ‘resmi’ silahlar!

Rakka Operasyonu kapsamında YPG’ye silah gönderildiğini açıklayan ABD’ye ait ilk ‘resmi’ askeri sevkiyat görüntülendi. Kuzey Irak’a indirilen iş makinaları, kamyon, hafif silah, mühimmat ve arıtma sistemli su depoları Erbil plakalı tırlarla Tabka’ya gönderildi.

1 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör Örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye daha önce zırhlı araç, anti tank füzesi, bomba atar ve silah gönderen ABD, ilk kez DEAŞ’a yönelik Rakka Operasyonu için YPG’ye silah gönderdiğini açıkladı. Önceki gece ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin tepkisine rağmen ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içerisindeki Kürt unsurlara silah sevkiyatının 24 saat önce başlatıldığını duyurdu.

Pentagon sözcüsü duyurdu
Amerika’nın Sesi’ne konuşan Pentagon sözcüsü Eric Pahon, ABD Başkanı Trump’ın onayının ardından YPG’lilere küçük silah, mühimmat ve araç sevkiyatı yapıldığı belirtti. Pentagon sözcüsü Pahon, verilen silahlar arasında AK-47 tipi tüfek ve küçük çaplı makineli tüfeklerin de bulunduğunu söyledi. ABD’nin DAEŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett Mcgurk de önceki gün yaptığı açıklamada Rakka operasyonunun kısa sürede başlayacağını belirterek “DSG ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Zehirlenmeye karşı arıtmalı su depoları da gitti
Bu kritik açıklamanın ardından ABD tarafından YPG’ye gönderilen ilk ‘resmi’ askeri sevkiyatı taşıyan konvoy Suriye’de görüntülendi. Bölgedeki yerel gazeteciler tarafından görüntülenen konvoyda, buldozer, vinç ve kamyon gibi iş maktineleri dışında hafif silah ve mühimmat da bulunduğu bildirildi. Konvoyda bulunan tırlardan birinin taşıdığı arıtma sistemine sahip su depoları dikkat çekti. Arıtma sistemli su depolarının DEAŞ’ın Rakka’dan çekilirken bölgedeki su kaynaklarını zehirleyebileceği ihtimaline karşı gönderildiği tahmin ediliyor.

Erbil’e indirildi
Öte yandan askeri malzemeleri götüren tırların Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne (IKBY) ait plakalar taşıması dikkat çekti. Konvoyda askeri iş makinesi taşıyan bir nakliye şirketine ulaşan VATAN’a şirket yetkilisi detay vermeden malzemenin Erbil’de yüklendiğini doğruladı. İddiaya göre ABD’nin Ortadoğu ve çevresindeki askeri üslerinden toparladığı askeri malzeme önce Erbil Havaalanı’na indirildi.

Tabka’ya gönderildi
Erbil Havaaalanı’nda tırlara yüklenen askeri araçlar, silahlar, mühimmatlar ile yaşam malzemeleri IKBY denetimindeki Semelka Sınır Kapısı’ndan geçerek Suriye’ye girdi. Kamışlı’da görüntülenen konvoyun daha sonra ABD’nin DEAŞ’tan ele geçirdiği ve Rakka Operasyonu için ana askeri üs olarak kullandığı Tabka’ya gittiği öğrenildi.

NOT: Haberin 1 Haziran 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-den-ypg-ye-ilk-resmi-silahlar–1072222-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.