ABD zırhlısıyla YPG devriyesi!

Bir yandan Türkiye ile ortak askeri eğitim yapan ABD’nin, bir yandan da terör örgütü PKK/YPG’ye gönderdiği zırhlılar, dün Münbiç şehir merkezinde devriye atarken görüntülendi.

16 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 9. sayfa


İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un PKK/YPG’nin bölgedeki kollarından biri olan Münbiç Askeri Konseyi’ne ABD üretimi en az iki Lenco BearCat ZPT (Zırhlı personel taşıyıcı) verdiğini geçtiğimiz hafta VATAN duyurmuştu. Türkiye’nin Münbiç yol haritası üzerinde anlaştığı ve müşterek devriye faaliyeti için Gaziantep’te eğitime başladığı ABD, bölgede terör örgütü PKK’nın kurduğu yapılara verdiği destekler nedeniyle soru işaretleri yaratıyor.

Hendek kazıyorlar
Massachusetts merkezli Lenco Industries tarafından üretilen Lenco BearCat ZPT, 2+10 olmak üzere 12 askeri personel taşıyor. Farklı varyantlarda üretilen Lenco BearCat’ler farklı donanımlarla taktik tekerlekli zırhlı araç olarak da kullanılıyor. Bölgeden çekileceği açıklanan PKK’ya angaje yapılardan Münbiç Askeri Konseyi, bu araçlarla şehir ve kırsal bölgelerde devriyeye çıkıyor. Araçlar dün ilk kez Münbiç şehir merkezinde devriye atarken görüntülendi. YPG’liler bir yandan da Münbiç’in çevresine hendek kazmaya devam ediyor.

Bir haftada 500 TIR gitti
Son bir haftada ABD tarafından gönderilen 500’den fazla TIR, PKK/SDG’ye silah ve malzeme taşıdı. Bu TIR’ların 30’unda zırhlı araçlar vardı. Şehir merkezinde YPG’lilerin devriye attığı Lenco BearCat ZPT’ler de bu zırhlılardan. Lenco BearCat ZPT’ler ABD, Avustralya, Kanada, Brezilya, Hollanda, Belçika, Fas ve Bangladeş’te güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

16 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 16 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-zirhlisiyla-ypg-devriyesi–1209828-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.