ABD ve Rus savaş gemileri Akdeniz’e indi

Rusya destekli Esad rejimine bağlı güçlerin İdlib’e düzenleyeceğini açıkladığı operasyon öncesi bölge giderek kızışıyor. ABD ve Rusya, Karadeniz’de bulunan savaş gemilerinin büyük bölümünü Marmara’dan geçirerek Akdeniz’e indiriyor. İki hafta içinde Türk boğazlarından 20’ye yakın savaş gemisi geçti. Rusya, Akdeniz’de 25 savaş gemisi ve 30 uçakla tatbikat yapacağını duyurdu.

31 Ağustos 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yaklaşık 4 milyon Suriyeli göçmenin savaştan kaçarak sığındığı İdlib’e düzenlenecek operasyon bölgede tansiyonu yükseltti. Karadeniz’de konuşlu olan Rusya ve ABD’ye ait savaş gemileri operasyon öncesi Akdeniz’e doğru harekete geçti. İki ülkeye ait yaklaşık 20 gemi, 15 gün içinde boğazları geçerek Akdeniz’e indi. Rus Donanmasına ait savaş gemileri Marmara ve Çanakkale’yi geçerek Rusya’nın Suriye’de bulunan Tartus Deniz Üssü’ne gitti.

Rusya’dan dev tatbikat
Rusya Savunma Bakanlığı, 1-8 Eylül tarihleri arasında Akdeniz’de kapsamlı bir deniz tatbikatı gerçekleştirileceğini açıkladı. Tatbikatın, Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa müdahil olduğu 2015’ten bu yana bölgede gerçekleştirdiği en büyük deniz tatbikatı olacağı vurgulanıyor. Bakanlık kaynakları, tatbikata 25 savaş gemisi ve denizaltının yanı sıra 30 uçağın da katılacağını kaydetti.

ABD destroyeri geçti
ABD ise yine bölgede bulunan 6. Filo’ya bağlı USS Carney destroyeri ve dev askeri nakliye gemisi USNS Carson City’yi Rus gemileriyle aynı rotadan Akdeniz’in giderek ısınan sıcak sularına gönderdi. USS Carney’in geçtiğimiz Mart’ta ABD Donanması’nın, yeni elektronik füze saldırısı tespit ve önleme sistemini Karadeniz’de test ettiği öne sürülmüştü. USS Carney destroyerin Mart ayında iki hafta boyunca Karadeniz bölgesinde, ABD’nin 40 yıldır farklı modifikasyonlar şeklinde kullandığı AN/SLQ-32V6 elektronik harp sisteminden Block II cihazını denediği belirtilmişti.

15 günde 16 Rus gemisi
Öte yandan geçtiğimiz iki hafta boyunca büyük çoğunluğu Rusya’nın Karadeniz Filosu’na bağlı en az 16 Rus savaş gemisinin Türk boğazlarını geçerek Suriye’nin Tartus kentindeki Rus üssüne gittiği biliniyor. Bu gemiler ajanslar tarafından İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndada görüntülendi. Rus basının ‘eşi görülmemiş bir filo’ olarak bildirdiği Akdeniz’e ulaşan Rus savaş gemilerinin arasında iki hafta önce Karadeniz’de kalibr füzeleriyle ilk atışı yapan güdümlü füze fırkateyni Admiral Grigorovich, aynı sınıftan Admiral Essen ve FFL Pytlivyy, çıkarma gemileri Nikolay Filchenkov, Orsk, mayın tarama gemileri MS Turbinist ve MS Valentin Pikul ile Yunarmeets Kryma anti sabotaj gemisi de bulunuyor.

Admiral Makarov yola çıkacak
Rus Donanması’nın 2017’nin sonunda denize inen güdümlü füze fırkateyni Admiral Makarov’un da çok yakın bir sürede Sivastopol Limanı’ndan çıkarak Akdeniz’e geçeceği belirtiliyor. 125 metre uzunluğundaki Admiral Makarov kendisiyle aynı sınıfta bulunan Admiral Grigorovich ve Admiral Essen gibi Kalibr sınıfı kruz füzeleri ve hava savunma füzeleri de taşıyor. 30 knot hıza ulaşan gemide RBU-6000 sistemi roketatar bulunuyor.

Dev nakliye gemileri
Akdeniz’e giden gemiler arasında sadece savaş gemileri bulunmuyor. Hem ABD hem de Rusya silah, mühimmat ve askeri malzemelerin lojistiğini dev tanker gemilerle karşılıyor. Bu amaçla 6.Filo Komutanlığına bağlı ABD harp gemilerinden süratli nakliye gemisi USNS Carson City (T-EPF 7) dün İstanbul Boğazı’ndan geçti. Ege’yi geçerek Akdeniz’e inecek olan USNS Carson City gemisi 43 knots hızla yol alıyor. Öte yandan Rus hükümeti tarafından kiralanan Rusya bayraklı Sparta III Ro-Ro gemisi Novorossiysk’ten aldığı askeri kargoyu Tartus’daki deniz üssü ile Lazkiye’deki hava üssüne taşıyor.

NOT: Haberin 31 Ağustos 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rusya-dan-akdeniz-de-tatbikat-1195502-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.