Sınırımızda 25 bin tek tip terörist!: “ABD Suriye’nin kuzeyinde düzenli Kürt ordusu yaratıyor”

Uluslararası terörizmle mücadele uzmanı emekli albay Erol Başaran Bural, “ABD, 25 bin tek tip üniforma ve kişisel teçhizat verdiği YPG’yi düzenli orduya dönüştürüyor” dedi ve uyardı: “Amerika’nın ağır silahlar ve zırhlı araçlarla donattığı terör örgütünün silahlı gücü yaklaşık 10 tugay ve 3 kolordu seviyesinde.”

18 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

VATAN’ın ABD’nin 2018’de terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye 500 milyon dolarlık silah, teçhizat, araç, mühimmat ve ekipman vereceğini ortaya çıkarmasının ardından Pentagon’un Suriye bütçesinin detayları tartışılmaya devam ediyor. Emekli albay ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Milli Güvenlik ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi Başkanı Erol Başaran Bural, 2017’ye göre 8 kat artan silah yardımının en önemli detaylarından birinin 100 milyon dolarlık üniforma ve kişisel teçhizat yardımı olduğunu belirtiyor.

Kompozit başlık, balistik koruyucu yelek
Uluslararası terörizmle mücadele konusunda uzman bir isim olan Erol Başaran Bural, VATAN’a şöyle konuştu: “ABD askeri mevzuatına göre standart kıyafet paketi içerisinde; üniforma, bot, parka, sırt çantası, yağmurluk ve iç çamaşırı dâhil arazide personelin giyebileceği birçok kıyafet bulunuyor. Kişisel teçhizatlar içerisinde ise arazide üzerinde yatılabilecek mat, uyku tulumu, kompozit başlık, balistik koruyucu yelek ve koruyucu gözlük gibi malzemeler yer alıyor.”

100 milyon dolarlık üniforma
Bural, ana omurgasını YPG terör örgütünün oluşturduğu SDG’ye (Suriye Demokratik Güçleri) verilen teçhizatın örgüte değişik kabiliyetler kazandırdığını vurguluyor: SDG’ye personelin çatışmada başını koruyacak kompozit başlık ve vücudunu koruyacak balistik koruyucu yelek verilmiş ise; PKK/PYD’ye yeni bir imkân ve kabiliyet kazandırılmış demektir. 100 milyon dolar harcanacak 25 bin tek tip kıyafet sayesinde PKK/PYD sözde bir ‘ordu’ görünümüne kavuşacak. Silahların yanında tek tip üniforma önemsenmese de ABD tarafından PKK/PYD’ye yardımların “kapalı mesajı” olarak değerlendirilmelidir. ABD tarafından Suriye kuzeyinde sözde bir Kürt ordusu yaratıldığı açıkça görülmektedir.”

10 tugay, 3 kolordu
VATAN’a konuşan Bural, SDG’nin silahlı gücünü şöyle değerlendiriyor: Pentagon’un 2018 bütçesinde 30 bin, 2017 bütçesinde ise 40 bin SDG mensubunun eğitildiği ve silahlandırıldığı belirtiliyor. Resmi olarak açıklanan sayıları ve bunların en düşük olanlarını değerlendirdiğimizde; PKK/PYD’nin yaklaşık 35 bin civarında silahlı bir gücü olduğu düşünülse Türkiye için büyük güvenlik tehdidi ortaya çıkıyor. Standart bir ordunun ‘tugay’ seviyesindeki gücü yaklaşık 3 bin-3 bin 500 kişiden oluşur. Yani yaklaşık 10 tugay kadar bir güç resmi olarak eğitilip donatılmış. Bu da yine yaklaşık 3 kolordu büyüklüğüne eşit gelir ki bu bile oldukça büyük bir rakam.”

“En ciddi tehlike verilen eğitim”
Erol Başaran Bural, örgüte verilen askeri eğitime dikkat çekiyor: “ABD ile birlikte diğer batılı ülkelerin Özel Kuvvetleri’nce verilen eğitim ile hareket kabiliyeti yüksek, yerleşim birimlerinde savaşabilen, mayın ve el yapımı patlayıcı tehditlerine karşı koyabilen, zırhlı birliklere karşı anti tank silahlarını etkin kullanabilen, düşman gerisine sızarak lojistik ve komuta merkezlerini hedef alabilen birlikler yetiştiriliyor. İki hafta sürdüğü bilinen bu eğitimlerin öncesinde PKK/PYD tarafından eğitime katılanlara terör örgütünün klasik ideolojik eğitimi ile silah kullanma teknik ve taktikleri, çatışmada uygulanacak hareket tarzları, ilk yardım ve yaralılara tıbbi müdahale, keşif ve gözetleme konularında temel askeri eğitim verildiği biliniyor. ABD silahları geri alsa bile, verilen özel kuvvetler eğitimi geri alınabilir mi? ‘En etkin silah, eğitilmiş insandır’ prensibine göre verilen eğitimler sayesinde PKK/PYD’ye kazandırılan imkân ve kabiliyetler Türkiye için daha büyük bir ulusal güvenlik tehdidini içeriyor. Eğitim almamış ve etkin olarak kullanacak adam olmadığı sürece en teknolojik silahlar bile anlamsız kalır.”

12 bin AK-47 kalaşnikof
Emekli albay Bural, terör örgütüne yapılan silah yardımının ne kadar büyük olduğunu şöyle anlatıyor: “ABD tarafından terör örgütüne 2018’de 12 bin AK47 kalaşnikof, 1.000 AT-4 ya da SPG-9 anti-tank füzesi, 5 bin 500 el bombası ve çeşitli çapta 235 havan verilecek. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 2017’de (01 Ocak-11 Aralık) ele geçirilen toplam silah miktarı 3 bin 135. Ele geçirilen AT-4 tanksavar füzelerinin miktarı ise 21. Yakalanan el bombası sayısı 3 bin 302. Muhtelif çaplarda 21 adet havan da güvenlik güçlerimiz tarafından ele geçirildi. Bu rakamlara bakarak bile yapılan silah yardımının ne kadar büyük olduğunu anlamak mümkün.”

NOT: Haberin 18 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sinirimizda-25-bin-tek-tip-terorist–1127485-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.