ABD ile YPG aynı masada

YPG’yi silah ve zırhlı araç yardımıyla donatan ABD’li yetkililer, terör örgütünün yöneticileriyle bir araya geldi. YPG’liler toplantıda ABD’den Rejim güçlerini engellemesini istedi.

11 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rakka operasyonu için terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’yi silah ve zırhlı araçlarla donatan ABD sahada da toplantılara devam ediyor. Örgüte yakın internet sitelerinde ABD’li yetkililer ile YPG’li teröristlerin yaptığı son toplantının görüntüleri yayınlandı.

ABD Dışişleri yetkilileri toplantıda
Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad ile Rakka’nın arasında Ayn İsa kasabasında 6 Ağustos’ta yapılan toplantıya ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) liderleriyle Suriye’deki üst düzey ABD’li yetkililer katıldı. Toplantıda ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi ve Uluslararası Koalisyon’un sivil işler yetkilisi Alex Star, siyasi çalışmalar yetkilisi Camberley Belley ve Uluslararası Koalisyon Güçleri Özel Kuvvetler Komutanı Albay Tom Creek yer aldı.

Rakka’nın nasıl yönetileceği konuşuldu
Öte yandan DSG’den ise Koalisyon Güçleri Siyasi Danışmanı Amed Seydo, DSG sözcüleri Cihan Şah Ahmet, Talal Silo, DSG komutanlarından Abdulkadir Hivedli ve terör örgütünün Rakka İç Güvenlik Güçleri Genel Yöneticisi diyerek tanıttığı İdris Mahemed katıldı. Ayrıca PYD’nin kurduğu sivil oluşumların temsilcileri de toplantıda bulundu. Örgüte yakın sitelere göre toplantıda Rakka’nın son durumu ile kentin kurtarılmasının ardından güvenlik, hizmet ve yönetim çalışmalarının nasıl olacağı tartışıldı.

ABD’ye rejimi engelleyin mesajı
Toplantıda Rakka’nın kurtarılmasından sonra savunmasının nasıl olacağı ve bu savunmanın gerçekleşmesi için askeri ihtiyaçların nasıl karşılanacağının da konuşulduğu belirtildi. YPG’liler Suriye hükümetinin Rakka operasyonunun altını oymaya çalıştığını iddia etti. Suriye ordusunun Rakka’nın güneyi boyunca ilerleyerek Deyr ez-Zor’a ilerlemesinden şikayetçi olan YPG’lilerin Amerikalı yetkililere “ABD, Suriye ordusunu caydırmak için ne gerekiyorsa yapmak zorunda” mesajını verdiği bildirildi.

NOT: Haberin 11 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-ypg-ayni-masada–1092444-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.