70 belediye cemevlerine ibadethane statüsü verdi

AİHM kararının ardından büyük çoğunluğu CHP’li 70 ilçede belediyeler cemevlerine yasal olarak ibadethane statüsü verdi. Yasal statüyle birlikte cemevlerinin elektrik ve su giderleri belediyeler tarafından karşılanırken, bakım, onarım ve temizlik işlerini de belediye görevlileri yapıyor.

9 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
9 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

AİHM’in 2 Aralık 2014’teki cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan yararlanması kararıyla birlikte Türkiye’nin ‘resmi’ ibadethane haritası değişiyor. Alevi dernekleriyle görüşen CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ve Genel Sekreter Gürsel Tekin, Ocak ayında 229 CHP’li belediyeye bir genelge göndererek, meclis toplantılarında cemevlerine ibadethane statüsünü tanımasını istemişti. Şubat ve Mart ayında yapılan belediye meclisi toplantılarında 70 ilçede cemevlerine, AİHM kararı ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca resmi olarak ibadethane statüsü verildi. Son olarak CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul’daki 14 CHP’li belediyenin ibadethane kararını meclislerinden geçirdiğini açıkladı.

AKP’li iki belediye ibadethane dedi
Cemevlerine yasal ibadethane statüsü veren 70 belediyenin 4’ü farklı partilerden oluşuyor. AK Partili İzmir-Selçuk Belediyesi bu konuda ilginç bir örnek oluşturuyor. Selçuk’ta belediye başkanlığı yerel seçimler sonrası CHP’den seçilen Dr. Zeynel Bakıcı’nın, AKP’ye geçmesiyle el değiştirmişti. Ancak belediye meclisinde çoğunluğuna sahip olan CHP’lilerin oylarıyla ilk kez AKP’li bir belediye cemevine ibadethane statüsü verdi. AKP’li Kağıthane Belediyesi geçtiğimiz ay usul nedeniyle reddettiği önergeyi bu ay kabul etti. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç cemevine yasal statü kararını belediyenin hukuk komisyonuna götürdü.

Dedeye maaş bağlandı
Bunun dışında MHP’li Nazilli Belediyesi ve DBP’li Akdeniz Belediyesi de Alevi vatandaşların yüzünü güldüren kararlara imza attılar. Belediye meclislerinin bir çoğunda gürültü koparan cemevine yasal statü verilmesi, bazı yerlerde tüm partilerin ortak kararıyla oy birliği, bazı yerlerde ise oy çokluğuyla geçti. Bazı belediyeler ise cemevlerindeki dedeler ile çalışanları kadroya alarak maaş bağladı. Bu örneklerden biri olan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Bu kararla birlikte Cemevi’ne resmi olarak hizmet edebiliyoruz. Orada dini ibadetleri gerçekleştirmek üzere dede dahil belediye kadrosuna aldık. Alevi yurttaşlarımız bundan sonra daha az ötekileştirilmişlik duygusu yaşayacaklar” dedi.

Cemevi imar planında
DBP’li Tunceli Belediyesi ise bu çalışmaları bir adım daha ileri götürerek Türkiye’de ilk kez belediye meclisi kararıyla merkeze bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nin imar planına cemevini ibadethane olarak işledi. Ancak İstanbul Büyükşehir, Zeytinburnu, Beykoz, Manisa, Çorum, Uşak, Zonguldak-Ereğli, Mersin-Tarsus gibi bir çok belediyenin meclis toplantısında cemevlerinin ibadethane sayılmasına yönelik oylamalarda önergeler ya reddedildi ya da gündeme bile giremedi.

“Devletten beklediğimizi belediyeler yapıyor”
Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasıyla nelerin değiştiğini Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, VATAN‘a şöyle anlattı: “Bu kararla cemevlerinin su ve elektrik faturalarını belediyeler ödüyor ve bakım, onarım ve temizlik işlerini belediyeler karşılıyor. Cemevlerine ibadethane statüsü vermek çok doğru ve geç kalmış bir karardır. Alevi toplumu bunu çok olumlu ve demokratik bir karar olarak görüyor. Devletten beklediğimiz şeyi belediyeler yapıyor. Bunu önce BDP’li belediyeler başlattı. Ama oralarda cemevi çok olmadığı için CHP’nin hareketiyle Alevi nüfusun yoğun olduğu ilçelerde alınan ibadethane statüsü kararları somutlaştı. Bu belediye meclis kararlarına valilikler dava açabilir ama biçz açmalarını beklemiyoruz. Mülki amirler karşı çıksa da biz cemevlerini ibadethane olarak kullanıyoruz. Aynı uygulamayı MHP’li belediyelerden de bekliyoruz. MHP’li Nazilli Belediyesi ibadethane statüsünü ilk veren ilçelerden biri oldu. Ayrıca önümüzdeki günlerde MHP Genel Merkezi’yle görüşerek onlarında cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini parti kararı olarak almasını isteyeceğiz.”

Hangi belediyeler kabul etti?

İstanbul: Maltepe, Avcılar, Ataşehir, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Sarıyer, Silivri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Çatalca, Adalar, Kartal, Şişli, Kağıthane (AKP),
İzmir: Narlıdere, Karşıyaka, Bergama, Konak, Karabağlar, Bornova, Dikili, Güzelbahçe, Torbalı, Balçova, Seferihisar, Foça, Selçuk (AKP)
Aydın: Didim, Kuşadası, Efeler, Söke, Nazilli (MHP),
Mersin: Mezitli, Silifke, Yenişehir, Akdeniz (DBP)
Muğla: Bodrum, Menteşe, Milas
Adana: Çukurova ve Seyhan, Karataş
Tekirdağ: Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı
Ankara: Çankaya,
Bursa: Mudanya, Nilüfer
Hatay: Defne, Samandağ, Arsuz
Antalya: Muratpaşa, Konyaaltı
Eskişehir: Odunpazarı, Tepebaşı
Malatya: Arguvan, Hekimhan
Zonguldak: Alaplı, Gümeli
Tunceli: Hozat, Pülümür
Balıkesir: Bandırma, Ayvalık
Bingöl: Kiğı
Erzincan: Ulalar
Sinop: Gerze
Kırklareli
Çanakkale
Edirne

NOT: Haberin 9 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/70-belediye-cemevlerine-ibadethane-statusu-verdi-747780-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.