7 bin müdür görevden alındı!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 40 bin müdürden 4 yılı dolduran ve yapılan puanlamada 75’in altında kalan 7 bin müdür görevden alındı. Sendikalar değerlendirmenin adil yapılmadığını belirtirken, bir çok ilde eylem yapan müdürler göreve iade için dava açıyor.

 

23 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
23 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

7 bin müdür görevden alındı

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 40 bin müdürden 4 yılı dolduran ve yapılan puanlamada 75’in altında kalan 7 bin müdür görevden alındı. Sendikalar değerlendirmenin adil yapılmadığını belirtirken, bir çok ilde eylem yapan müdürler göreve iade için dava açıyor.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeye göre MEB’e bağlı okullarda 4 yıldan fazla süre görev yapan 16 bin müdürden 75 puanın altında kalan 7 bini görevden alındı. Resmi Gazete’de 10 Haziran 2014’te yayınlanan ‘Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik’ ile birlikte 4 yılını dolduran müdürlerin görevden alınması karara bağlanmıştı. Yönetmeliğe göre MEB komisyonu, veliler öğrenciler ve öğretmenler tarafından değerlendirilecek müdürlerden 100 üzerinden 75’i geçenler ise görevine devam edecekti.

 

İlçe milli eğitim müdürleri belirliyor
MEB’te görev yapan 40 bin müdürden 16 binin 4 yılı aşkın bir süredir aynı okulda görev yapıyor. Yapılan değerlendirmede 7 bin müdürün 75 puan altında kaldığı ortaya çıktı. MEB yapılan bu değerlendirmeye göre müdürleri görevden alarak yerine yenilerini atamaya başladı. Görevden alınan müdürler isterlerse kendi okullarında öğretmen olarak devam edebilecek ya da başka bir okulda müdür olabilmek için başvurabilecek. Ancak bu noktada sendikalar ve müdürlerin itirazları ortaya çıktı. Çünkü 100 puan üzerinden değerlendirilecek müdürlere ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri toplamda en az 60 puan vererek neredeyse tek belirleyen oldu. Sınav kazanarak idareci olan müdürlerin görev yaptığı okullardaki öğretmen, veli ve öğrencilerin verdiği puan ise 40’ta kaldı.

 

Malum sendika iması
Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Aktif Eğitim-Sen yapılan görevden almalara itiraz ederek yaptıkları açıklamalarda ‘malum sendika’ diyerek hükümete yakın olduğunu belirttikleri Eğitim-Bir-Sen üyelerinin göreve getirildiğini iddia ettiler. Dün bir çok ilde Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Aktif Eğitim-Sen üyesi bir çok müdür ve eğitimci İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde görevden almaları protesto etti. Bir çok müdür sınavla kazandıkları müdürlük görevine geri dönebilmek için dava açacağını belirtti.

 

İtirazlar başladı
Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde, puanları yetersiz olduğu gerekçesiyle görevden alınan 26 ilk ve ortaokul müdürü, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itirazda bulundu. Aktif Eğitim-Sen Isparta Temsilcisi Kemal Aydın ise yaptığı açıklamada, “138 okul müdüründen 58’i 75 puan ve üzeri alarak barajı geçmiştir. Bu 58 kişinin 49’u yandaş sendika üyelerinden oluşmaktadır. Yani yüzde 84.48 oranında yandaş sendika üyelerine geçer not verilmiştir. Diğer okul müdürleri o sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle adeta cezalandırılmışlardır” dedi.

 

Suç duyurusunda bulunacaklar
Türk Eğitim-Sen ise Genel Başkanı İsmail Koncuk MEB’in başarılı müdürleri başarısız gösterdiğine dikkat çekti. Koncuk, görevi suistimal eden il ve ilçe milli eğitim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve bu müdürler hakkında idari soruşturma başlatılması için başvuru yapacaklarını açıkladı.

 

“Bizim üyelerimiz de dava açacak”
Diğer sendikaların hedefindeki Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, VATAN’a şöyle konuştu: “Bize haksızlık ediyorlar. Üyelerimizden bir çok arkadaşımız 75 puan alamadı. Biz de ‘daha yüksek puan bekliyorduk’ diyen bir çok üyemiz için hukuki yollara başvuracağız. Yüksek puan alır diye umduğumuz arkadaşlarımızın 75’in altında kaldığını gördük. Biz de değerlendirmeden memnun değiliz. Ancak bu uygulama okul yönetişimin tabana yayılması noktasında olumludur. Bundan sonra hiç bir okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve veliyi dikkate almadan okul yönetemeyecek.”

 

Not: Haberin 23 Ağustos 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/7-bin-mudur-75-alamayinca-mahkeme-kapisina-kosuyor-671033-gundem/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.