676 dershane temel liseye dönüştü

MEB dönüşüm için başvuru yapan 2 bin 280 dershaneden şartları karşılayan 676 dershaneye özel temel lise ruhsatı verdi. Diğer dershanelerin incelemeleri devam ediyor. Dershanelerin özel okula dönüşümü için son başvuru tarihi 31 Ağustos’ta sona eriyor.

3 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
3 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dershanelerin 1 Eylül 2015’ten itibaren kapanacak olmasıyla birlikte başlayan dönüşüm programı büyüyerek devam ediyor. MEB’e şimdiye kadar 2 bin 280 dershane başvurdu. Bu dershanelerden 2 bin 237’sinin gerekli şartlara sahip olduğu için bakanlıkça ön incelemeye alındı. Türkiye genelinde ön incelemeyi geçen toplam 676 dershaneye ise özel temel lise ruhsatı verildi. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında yayınladığı duyuruda ruhsat almayan bazı dershanelerin kayıt için reklam ve ilan verdiklerini belirtti. Veli ve öğrencilerin mağdur olmaması için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan okullara kayıt yaptırılması istendi.

Rekor İstanbul’da
Özel temel lise sayısında rekor beklenildiği üzere İstanbul’da gerçekleşti. Şimdiye kadar İstanbul’da 165, Ankara’da 90, Mersin’de 32, Antalya’da 31, İzmir’de 26 temel lise ruhsat alarak kayıt işlemlerine başladı. Güneydoğu Anadolu’da en yüksek özel temel lise sayısı 14’er ruhsat alan Diyarsakır ve Hatay’da gerçekleşti. Şırnak ve Bitlis’te 1’er, Muş ve Siirt’te 2’şer, Batman, Bingöl ve Şanlıurfa’da 3’er, Ağrı’da ise 4 özel temel lise açılacak.

17 ile daha ruhsat verilmedi
MEB tarafından yapılan inceleme kapsamında şu ana kadar tüm Türkiye’de 17 ildeki dönüşen dershanelere daha ruhsat verilmedi. Buna göre Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırklareli, Kilis, Muğla, Rize, Sakarya, Sinop, Tunceli, Van, Yozgat’ta şu ana kadar açılıp kayıt alan özel temel lise bulunmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 7 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında özel okula dönüşmek isteyen dershanelerden son başvuruları kabul edecek.

Kız erkeği ayıran lise sayısı 7 oldu
Daha önce kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda okutulacağı okul olarak kamuoyununu gündemine gelen Özel Birikim Temel Liseleri ise 7 şubesi için MEB’ten ruhsat aldı. Buna göre Birikim Eğitim Kurumları’na ait İstanbul’da Şirinevler, Ümraniye, Pendik, Sultanbeyli, Başakşehir ile Ordu’da Ünye ve Fatsa’da açılan 7 temel lisede kız ve erkek öğrenciler ayrı sınıflarda okuyacak.

Dönüşüm 3 yılda tamamlanacak
Buna göre 2018-2019’da dönüşümünün tamamlayacak özel temel liseler MEB’in özel okul standartlarına gelecek. Kamuoyunun gözünde daha çok üniversite sınavına hazırlık olarak verecek okullar olarak görülen özel temel liseler bu yıl özel okul öğrencilerine verilen eğitim ve öğretim desteğinden de yararlanacak. Şartları uygun olan öğrenciler için kişi başı 3 bin lira MEB tarafından okula ödenecek.

3’üncü taksit bekleniyor
Bu arada MEB tarafından 2014-2015 eğitim öğretim yılında devlet desteği kapsamında organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik eğitim okulları da dahil olmak üzere, özel okullara 576 milyon 774 bin 765 lira ödeme yapıldı. Teşvikten, 3 bin 859 özel okul, 167 bin 429 öğrenci yararlandığını duyuran MEB özel okullara desteği 3 taksit olarak yüzde 35’i kasım, yüzde 35’i şubat ve yüzde 30’u ise haziranda gönderildiğini açıkladı. Ancak geçtiğimiz ay gönderilmesine rağmen bir çok özel okul ve okul ücretini önceden ödeyen öğrenci velisi MEB’in gönderdiği ancak okul hesaplarına geçmeyen 3’üncü taksiti bekliyor.

NOT: Haberin 4 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/676-dershane-temel-liseye-donustu-809069-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.