6 şarjörle 5.5 dakika taradı!

Yeni yılın ilk saatlerinde Ortaköy’deki ünlü eğlence mekanı Reina’yı basan bir terörist, önce kapıdaki güvenlik görevlilerini öldürdü ardından içeri girip yeni yılı kutlayanlara mermi yağdırdı. Mekanda bulunan 700 kişinin üzerine elindeki Kaleşnikofla 5.5 dakika boyunca 6 şarjör mermi boşaltan saldırgan, üzerindeki kıyafetini çıkartarak kalabalığın arasında kayıplara karıştı.

2 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 10 ve 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yeni yılın ilk saatlerinde Ortaköy’deki ünlü eğlence mekanı Reina’yı basan bir terörist, önce kapıdaki güvenlik görevlilerini öldürdü ardından içeri girip yeni yılı kutlayanlara mermi yağdırdı. Mekanda bulunan 700 kişinin üzerine elindeki uzun namlulu silahla ateş açan terörist, 5.5 dakikada 39 kişiyi öldürdü, 4’ü ağır 65 kişiyi yaraladı.

Taksiyle geldi
Polisin ilk tespitine göre 20-25 yaşlarında olan saldırgan, Sarıyer yönünden bindiği bir ticari taksiyle 01.15 sıralarında Ortaköy’e geldi. Silahını bagaja koyduğu bir çantada sakladığı öğrenilen terörist, taksiden inmesinin ardından silahı çantadan çıkarttı. elindeki AK-47 kaleşnikof tüfekle ilerledi. Reina’ya 100 metre kala taksiden inen siyah mont, siyah pantolon ve siyah bere giyen sırt çantalı saldırgan güvenlik kamerası kayıtlarına saat 01.20’de Reina’nın önüne ulaştı.

Güvenliği öldürdü
Burada ilk olarak görevli polis memuru Burak Yıldız’ı şehit eden terörist, daha sonra kapının önünde bekleyen güvenlikçilere ve içeri girmeye çalışan müşterilere uzun namlulu kaleşnikof otomatik tüfekle ateş açtı. Video görüntülerine göre saldırgan ilk etapta 3 kişiyi vurdu.

30 mermilik şarjörler
Ateş ederek içeri yönelen saldırgan, burada mekanın içinde bulunan yaklaşık 700 kişinin üzerine ateş açtı. Terörist Reina’da yaklaşık 5.5 dakika boyunca insanlara ateş açtı. Bu sürede ölü ve yaralıların sayısına bakarak saldırganın içeride her biri 30 mermi alan 6 tane şarjör kullandığı belirtiliyor. Reina’nın karşısından yani Anadolu Yakası’ndan çekilen 42 saniyelik bir videoda da mekandaki ateş seslerinin hiç durmadığı ve sürekli olarak ateş edildiği görülüyor.

Kıyafetini değiştirdi
Terörist saldırının 3’üncü dakikasında yani 01.23’te içerde üzerindeki montu çıkararak başında Noel Baba şapkasına benzeyen bir bere ile kaldı. Mekanda 5.5 dakika kaldığı belirtilen teröristin kaçarken deniz ya da kara yolunu mu kullandığı yönünde bir bilgi bulunmuyor. Polis bölgedeki tüm kamera ve MOBESE görüntülerini detaylı bir şekilde inceliyor. Güvenlik güçleri saldırganın mekanın boşaltılması sırasında kalabalığın arasına karışarak kaçmış olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

“Eğitim almış profesyonel”
Güvenlik uzmanları saldırganın mekanın kapısına yöneldiğindeki soğukkanlı hareketleri, kendisine yönelebilecek tehditlere karşı seri ateşle karşılık vermesi, katliam sırasında montunu çıkararak kılık değiştirmesi, saldırının ardından ele geçirilememesine bakarak daha önce bölgede keşif yaptığını düşünüyor. Aynı olgulardan hareketle saldırganın profesyonel eğitim aldığı da tahmin ediliyor.

Yardım almış olabilir
Saldırıda eşi yaralanan görgü tanıklarından Sinem Yıldız iki kişiyi gördüğünü söylemesine rağmen panik içinde olduğunu belirtiyor. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan görüntülerde tek bir saldırgan görünüyor. Saldırganın dışarıdan yardım aldığı da tahmin ediliyor. Öte yandan katliamın yaşandığı Reina’daki boş mermi kovanlarının balistik incelemesi teröristin tek silah kullanıp şarjör mü değiştirdiğini ya da birden fazla silahla insanlara ateş açıp açmadığını ortaya çıkarak.

Bataclan ve Orlando gibi
Reina’daki saldırı, Avrupa ve ABD’deki bazı olayları akla getirdi. Kalabalıkların üzerine ateş açılarak yapılan saldırılar, çok sayıda can kaybına yol açtı. Bu tür saldırıların ilk örneği Fransa’da görüldü. 13 Kasım 2015’te, Paris’i kana bulayan saldırılarda, Bataclan tiyatrosu hedef alındı. ABD’li rock grubu Eagles of Death Metal konseri sırasında içeri giren saldırganlar, kalabalığın üzerinde ayrım gözetmeden ateş açtı, el bombaları atıldı. Kanlı saldırıda 89 kişi hayatını kaybetti. 12 Haziran 20016’da ise, ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kenti hedef alındı. Eşcinsellerin gittiği bir gece kulübüne önce silahlı saldırı düzenledi, ardından da çok sayıda kişiyi rehin aldı. Olayda, 50 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

2 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/6-sarjorle-5-5-dakika-taradi-1023896-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.