53 yıl sonra ilk ‘yeni’ Ermeni okulu

1962’den beri yeni bir okul binasına sahip olmayan Ermeni Cemaati’ne ait Bakırköy’deki 171 yıllık Dadyan Okulu geçtiğimiz pazartesi günü yeni binasında ilk kez öğrencileri kabul ederek eğitim ve öğretime başladı.

5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Azınlık gençlerinin eğitimiyle ilgili atılan yeni adımlar dikkat çekiyor. Türkiye Ermeni Cemaati 53 yıl sonra eğitimde bir ilke imza attı. Geçtiğimiz pazartesi günü açılan Bakırköy’deki Surp Astvazazin Vakfı’na bağlı 171 yıllık Dadyan Okulu, yeni binasında ilk kez öğrencilerini kabul etti. Ermeni Cemaati’ne ait son okul 1962’de Samatya’da yapılan Sahakyan Nunyan Ermeni Lisesi’ydi.

500 öğrenciye eğitim veriliyor
Tamamen yeni bir binayla açılan Dadyan Okulu’nda şu anda yaklaşık 500 öğrenci eğitim görüyor. Yeni binada anaokulundan liseye kadar Ermeni öğrencilere eğitim veriliyor. 2012’de alınan izinle başlayan projenin inşaatı yaklaşık 3 yıl sürdü. Okulun maddi yükünü ise Ermeni Cemaati’nin üyeleri karşıladı. Sadece 3 dersliğin bulunduğu eski okul, öğrenci sayısı 400’e ulaştığı için sağlıklı bir eğitim ortamı sunamıyordu.

6 bin metrekare, 16 derslik
Projesi aynı zamanda mimar olan vakıf yöneticisi Nubar Manavyan tarafından çizilen yeni okul 600 öğrenciye yetecek büyüklükte, 16 derslikli olarak inşa edildi. Okuldaki 5 derslik anaokulu olarak kullanılacak. Yaklaşık 6 bin metrekare olan okulda Ermeni Cemaati’nin kullanımına açık olacak, 8 metre tavan yüksekliğine sahip kapalı spor salonu ile 300 kişilik konferans salonu da bulunacak. Dadyan okulunun yeni binasında yemekhane, fen ve bilişim laboratuarları, resim ve müzik odaları da bulunuyor.

“Rüyayı gerçekleştirdik”
24 öğrenci kapasiteli olan sınıflara 65 inç LED dokunmatik, etkileşimli akıllı tahtalar yerleştirildi. Spor salonunun zemini ise çocukların yaralanmaması için özel bir malzeme ile kaplandı. Kapalı spor salonunda ayrıca soyunma kabinleri ve duşlar da bulunuyor. Konser, konferans ve tiyatro gibi etkinliklerin yapılacağı konferans salonunun ise semtin önemli ihtiyaçlarından birine cevap vereceği belirtiliyor. Surp Asdvazazin Vakfı Başkanı Mesut Özdemir, açılışta yaptığı açıklamada “Hayırseverlerin destekleri olmasaydı bu rüyayı gerçekleştiremezdik” dedi.

Süryani Anaokulu ikiye katladı
Öte yandan Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bulunan Tepeköy’de 1975’te kapanan Rum Ortaokulu ve Lisesi ise 40 yıl aradan sonra yine geçtiğimiz pazartesi günü 11 öğrenciyle eğitime başlamıştı. Geçtiğimiz yıl açılışı sırasında bazı küçük problemlerin yaşandığı Süryani Cemaati’ne ait Yeşilköy’deki Mor Efraim Süryani Anaokulu ise öğrenci sayısını ikiye katladı. Süryani Anaokulu yeni eğitim ve öğretim dönemini 48 öğrenciyle açarak cemaatin eğitim konusunda uzun yıllardır süren büyük bir eksiğini kapamış oldu. Anaokulu’ndaki öğrencilere gelişim dersleri dışında İngilizce ile dünya üzerinde sadece Süryanilerin konuştuğu Hz. İsa’nın dili olan Aramice (Süryanice) eğitimi de veriliyor.

5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 5 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/53-yil-sonra-ilk-yeni-ermeni-okulu-870422-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.