500 PKK’lı Kerkük’te!

Referandum ve sonrasında gelişebilecek olayların destek için silahlı 500 PKK’lı Kerkük’e gönderildi. Barzani peşmergelerinin komutanı, PKK ve Öcalan bayraklarının asıldığı Kerkük’te, Kandil’den gelen teröristleri törenle karşıladı.

26 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’nin düzenlediği referandumun yükselttiği tansiyon bölgede şaşırtıcı gelişmelere yol açıyor. Önceki gün bölgedeki PKK yerel konseyinin aldığı kararla silahlı 500 PKK’lı teröristin Barzani peşmergelerine destek için Kerkük’e gönderildiği iddia edildi. Dün Kandil’den Kerkük’e gelen teröristlerin görüntüleri ortaya çıktı.

Peşmerge törenle karşıladı
Referandum günü ve sonrasında ‘güvenliği’ sağlamak için geldikleri iddia edilen PKK’lı teröristler, Kerkük’te Barzani’nin peşmerge gücüne destek için bölgeye geldi. Kandil’den Kerkük’e gelen PKK’lı teröristler bölgedeki peşmerge komutanı tarafından törenle karşılandı. Törende Kandil’den gelen teröristlerin eli peşmergeler tarafından tek tek sıkıldı.

PKK bayrakları asıldı
Öte yandan peşmerge güçleri dün gece Kerkük’e çok sayıda zırhlı araç ve topçu bataryası sevk etti. Kerkük şehir merkezinin bir çok noktasında üzerinde terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunan flamalar ve PKK bayrakları asıldı. Şehirdeki diğer etnik unsurların temsilcileri PKK bayrakları ve silahlı teröristlerin kanlı çatışmalara neden olabileceği belirtiyor.

Vali’nin izniyle geldiler
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, yaklaşık 15 gün önce PKK’ya mensup 200 silahlı teröristin Irak Merkezi Yönetimi tarafından görevden alınan Vali Necmeddin Kerim’in izniyle Kerkük Keyvan askeri üssüne getirildiğini duyurmuştu. “Bu bizi daha da kaygılandırıyor” diyen Salihi, “Türkmenlerin Kerkük’te kendilerini korumaları için silahlanmasına izin vermeyen vali, PKK’yı neden getiriyorsun? Bunlar DEAŞ’la mücadele bahanesiyle getirildiyse bu mücadele ve savaşı biz Türkmenler olarak veriyoruz” diye konuşmuştu.

“ABD’nin bilgisi var”
Terör örgütü PKK militanlarının Kerkük’teki varlığından ABD’nin haberdar olduğunu dile getiren ITC lideri Salihi, merkezi yönetim ve ABD yönetiminden konuyla ilgili açıklama yapılmasını beklediklerini söyledi. Öte yandan Kerkük ve çevresinde peşmergenin bilgisi dahilinde 1500 civarında PKK’lının bulunduğu iddia ediliyor.

NOT: Haberin 26 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/500-pkk-li-kerkuk-te–1105289-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.