40 bin üyeli Jatomi için ‘çarpıp kaçtı’ iddiası!

Ünlü zincir spor salonu Jatomi’nin iflas haberi yaklaşık 40 bin üyesini mağdur etti. Üyelerin bir kısmı şirketin son aylarda çok düşük ücretlerle binlerce üye aldığını söyleyerek toplanan paralarla kaçtığını iddia etti. Hukukçular mail order yoluyla sözleşme imzalayan üyelerin kredi kartından istenildiği zaman para çekilebileceği için mağdurların kartlarını kapatmalarını söyledi.

2 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
2 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’de 5 yıldır faaliyet gösteren Polonya merkezli zincir spor salonu Jatomi’nin iflas haberiyle yaklaşık 40 bin olduğu öne sürülen üyesi mağdur oldu. Mağdurlar 9 şubesi bulunan Jatomi salonlarına koştu. Salonları kapı duvar bulan üyeler ne yapacağını şaşırdı. Mağdur olan binlerce üyenin dava açacağını belirtiliyor. Türkiye’de zarar ettiğini söyleyen Jatomi’nin bir süredir iflas erteleme kararı çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

Dolandırıcılık şüphesi
Önceki gün akşam saatlerinde patlayan skandal iflastan bir kaç saat önce gelişmelerden haberi olmayan Jatomi çalışanlarının spor salonuna yeni üyeler alarak kayıt yaptıkları öğrenildi. İddiaya göre çalışanların 2 aydır maaş alamıyordu. Bazı üyeler sosyal medyada Jatomi’nin son aylarda ücretleri çok düşürerek aylığı 60 TL’den yıllık üyelik sattığı ve parayı toplayarak Türkiye’den kaçtığını iddia etti. Üyeler bunun bir dolandırıcılık faaliyeti olduğunu ve savcılığın dolandırıcılık soruşturması başlatması gerektiğini belirtiyor. Şirketin kaba bir hesapla 40 bin üyeden yıllık ortalama 1.500 lira aldığı düşünüldüğünde yıllık 60 milyon lira gelir elde ettiği de ifade ediliyor.

“Kalabalıktan nefes alamıyorduk”
Üyelerden Ö.D., VATAN’a, “Aralık ayında VIP üyeliğimi 1.740 TL’ye kampanyayla yeniledim. Yılbaşında ‘yeni yıl fırsatı’ diyerek 1.000 liradan üye aldılar. O kadar kalabalıktı ki havlu ve dolap bulamadığımız gibi içerde temiz hava kalmadığı için nefes alamıyorduk. Spor yapmasak bile kalabalık yüzünden durduğumuz yerde terliyorduk. Dört yıldır üyeyim ilk defa bu yıl böyle kalabalık oldu” dedi.

“Gaz kaçağı var deyip kapattılar”
VATAN’ın konuştuğu üyelerden S.U. ise, “2 bin 800 TL’ye iki kişilik VIP üyelik devir aldım. Sabah spora gittim kapı duvar. Arkadaşlarımı aradım. Dün akşam spor yaparken hocaların kendilerini, ‘doğalgaz kaçağı var’ diyerek apar topar salondan çıkarıp kapıları kilitlediklerini anlattılar. 30 dakikada salonun kapısına kilit vurmuşlar. Üç aydır hizmet kalitesi çok düşük diye şikayetçi olmuştum. Jatomi yöneticisi E.B., sadece Trump Towers’ta 5 binden fazla üye olduğunu ve çok zorlandıklarını söyledi. Tıklım tıklım olan salonlarda adım atacak yer ve çalışacak alet bulamıyorduk. Böyle bir şirketin iflas etmesini aklım almıyor” dedi.

“Kredi kartlarını kapatın”
Tüketiciyi Koruma Derneği Şişli Şube Başkanı Cevriye Çerçioğlu mağdurların noterden şirkete ihtarname çekmesini ve ardından 2 bin 250 TL’ye kadar olan alacaklar için ilçe, 3 bin 250 TL’ye kadar alacaklar için İl Hakem Heyeti’ne başvurmasını istedi. Çerçioğlu, “Daha yüksek alacaklılar tüketici mahkemelerinde dava açmalı” dedi. Avukat Burak Bora Bölükbaşı ise mail order yöntemiyle kredi kartı bilgilerini ve fotokopisini şirkete veren üyelerin para çekilme ihtimaline karşılık kartlarını mail order kullanımına kapattırmalarını ya da iptal ettirmelerini önerdi.

Jatomi: “İflas idaresine başvurun”
Jatomi’den çalışanlara gönderilen ve Facebook’ta mağdurların açtığı sayfada yayınlanan mesajda ise şirketin artan maliyetleri karşılayamadığı ve zararın büyümemesi için mahkemeye iflas bildiriminde bulunacağı söylenildi. Mesajda çalışanlar ve üyelere, “Yasal haklarınız bakımından hukuki süreci yakından takip etmenizi ve iflas idaresine bu kapsamda gereken başvuruda bulunmanızı rica ederiz” denildi.

9 şubesi var
Jatomi’nin Akasya AVM, Marmara Park AVM, Marmara Forum AVM, Forum İstanbul, Nişantaşı City’s, Torium AVM, Astoria Rezidans, Trump Towers ve Bellevue Rezidans’ta şubeleri bulunuyor.

2 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
2 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/40-bin-uyeli-spor-salonu-icin-carpip-kacti-iddiasi-951541-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.