20 yaşındaki Kanadalı kız YPG’ye katıldı

YPG’ye katılan ve APO arması taşıyan Kanadalı genç bir kadın teröristin ABD’nin verdiği zırhlı aracın içinde fotoğrafı çıktı. Fotoğraftaki Kanadalının 20 yaşındaki Dilan Cudi kod adlı Shaelynn Jabs olduğu öğrenildi.

28 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın suriye kolu YPG’ye batılı ülkelerden gelen destek devam ediyor. Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele ettiği propagandası yürüten YPG, ABD’nin silah yardımı dışında batılı ülkelerden gelen yabancıları da saflarına katıyor. Ortaya çıkan son görüntülerde ise Kanadalı genç bir kızın örgüte katıldığı belirlendi.

20 yaşında Kanadalı
Örgüte katılan genç kızın 20 yaşındaki Kanada vatandaşı Shaelynn Jabs olduğu öğrenildi. Örgüte 2015’te katılan ve askeri eğitimi bulunmayan Jabs, Suriye’de silahlı eğitim gördükten sonra çatışmalara katıldı. Dilan Cudi kod adı verilen Jabs, akıl hocasının Alman ve Fransız ordularında subaylık yapan ve geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölen Rüstem Cudi kod adlı Günter Helsten olduğunu belirtiyor.

DEAŞ saldırısında yaralandı
Mart 2016’da gerçekleşen bir DEAŞ saldırısında yaralanan Shaelynn Jabs’ın başına sarapnel isabet etti ve kulak zarı parçalandı. Kanada’ya dönen Jabs ülkesinde tedavi gördükten sonra Eylül 2016’da Kuzey Irak üzerinden tekrar Suriye’ye gelerek YPG’nin kadın yapılanması olan YPJ’ye katıldı.

ABD yardımı zırhlıda APO armasıyla
Çıkan son fotoğraflarda ise Jabs, ABD tarafından YPG’ye verilen Kanada üretimi 4×4 IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcının içinde görülüyor. ABD her ne kadar zırhlı araçları YPG’ye değil Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verdiğini iddia etse de Jabs’ın fotoğrafı bunu yalanlıyor. Aracın içinde sigara yakan Jabs, bir kolunda YPG’nin, diğer kolunda ise İmralı Cezaevi’nde yatan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu armaları taşıyor.

Örgütte 500 yabancı
Merkezi Londra’da bulunan Stratejik Diyalog Enstitüsü’nün raporuna göre son iki yılda 300’ün üzerinde yabancı savaşçı DEAŞ’a karşı savaşmak amacıyla YPG saflarına katıldı. Rapora yabancı savaşçıların büyük kısmı ABD’lilerden oluşuyor. ABD’lilerin çoğunluğu daha önce orduda görev aldığı için savaş tecrübesine sahip. Raporda halihazırda 100’ü aşkın ABD’li savaşçının, YPG için savaştıkları vurgulanıyor. Batı’daki 26 ülkeden savaşçının YPG’ye katıldığı belirtilirken, örgütteki yabancı sayısının 500’e yaklaştığı ifade ediliyor.

29 yabancı öldü
Son iki yılda YPG saflarında savaşan 29 yabancı savaşçı çatışmalarda öldü. Örgüt safında en fazla Amerikalılar hayatını kaybetti. Verilere göre ölen 29 yabancı savaşçıdan 10’u ABD kökenli. Amerikalıları 4’er savaşçıyla Almanya ve İngiltere izliyor. Avusturya 3, Kanada ise 2 vatandaşını kaybetti.

NOT: Haberin 28 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/20-yasindaki-kanadali-kiz-ypg-ye-katildi-1097377-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.