1915’te ölenler için 100. yılda gece nöbeti

1915’teki Ermeni Tehciri’nde hayatını kaybeden Ermeniler İstanbul, Diyarbakır, Bitlis, Batman ve başka şehirlerde yapılacak etkinliklerde anılacak. 24 Nisan akşamı hayatını kaybedenler için Taksim’de ‘gece nöbeti’ tutulacak.

20 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
20 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

1915 Olayları’nın 100. yılı dünya ile birlikte Türkiye’de bir takım etkinliklerle anılacak. Ermeni Tehciri’nde hayatını kaybedenler için yapılacak anmaların Türkiye’deki en önemli merkezleri İstanbul ve Diyarbakır olacak. Bugünden itibaren Türkiye çapında çeşitli etkinliklerle anma programları başlıyor.

Taksim’de gece nöbeti
İstanbul Kongre Merkezi’nde 22 Nisan’da Kardeş Türküler, Erkan Oğur, Ara Dinkjian’ın da olduğu yaklaşık 20 Türkiyeli ve Ermeni sanatçının ortak konseri var. Konserde Ermeni yazar ve şairlerin eserlerinden de okumalar yapılacak. 23 Nisan’da Türkiye’ye gelen sanatçılarla ortak bir basın açıklaması okunacak. 24 Nisan’da ise sabah Sultanahmet’ten trenlerle tehcire gönderilen Ermeniler için Haydarpaşa Garı’nda yürünerek bir anma töreni düzenlenecek. bir anma yapılacak. Anmanın ardından Batman’daki birliğinde bir arkadaşı tarafından vurularak ölen Ermeni Er Sevag Şahin Balıkçı, ölüm yıldönümü dolayısıyla Şişli Gregoryen Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak. 24 Nisan akşamı ise Taksim’de daha öncede yapılan ‘gece nöbeti’ tutulacak. 26 Nisan’da ise Boğaziçi Üniversite’sinde Ortadoğu uzmanı gazeteci Robert Fisk ve ünlü tarihçilerin katıldığı, ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansı var.

Diyarbakır’daki ilk anma
İHD’nin desteğiyle Ermeni diasporasının etkili kurumu Gomidas Enstitüsü 1 haftalık bir program düzenledi. 18 Nisan’da Bitlis’de başlayan program çerçevesi’nde yurtdışından gelen Ermenilerin de içinde yer aldığı grup, bugün Bitlis Mutki’de, yarın Van ve Tatvan’daki Nemrut Krateri’nde bulunan kiliseleri gezecek. Grup Muş’taki Surp Garaped ve Arekelots manastırlarını da ziyaret edecek. 22 Nisan’da Diyarbakır’da Ermeni, Türk ve Kürtler arasında bir buluşma düzenlendi. 23 Nisan’da Batman’da Ermenilerin topluca katline karşı çıkan Kürt Reşkota aşiretinin reisi Mihemete Mişti’nin mezarı ziyaret edilecek. Akşam Diyarbakır’daki Surp Giragos Kilisesi’nde Eçmiadzin’de 1915 kurbanlarının aziz edilme töreniyle aynı anda Ermenistan ve diaspora kiliselerinden gönderilen mumlar yakılacak. 24 Nisan’da hem Surp Giragos hem de Surp Sarkis kilisesinde ölen Ermeni ve Süryaniler için anma yapılacak. Ayrıca İHD tarafından Türkiye’nin 28 şehrinde çeşitli anma etkinlikleri düzenlenecek.

Çanlar Türkiye’de çalmayacak
Öte yandan 23 Nisan 19.15’te Ermenistan’daki Eçmiadzin Kilisesi’nde Tüm Ermeniler Katolikos’u II. Karekin’in yönettiği, eş zamanlı ayinle dünyadaki tüm Ermeni kiliseleri 1915’te ölenleri ‘aziz’ ilan edecek. Ayin için 100 kez çan çalınacak. Ancak Türkiye Ermeni Patrikliği bu ortak ayine ve 100 kez çan çal törenine katılmayacak. Türkiye Ermenileri 24 Nisan sabahı Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesi’nde Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yöneteceği ayinde ‘aziz’ olarak kutsanan 1915’te ölenleri anacak. Başepiskopos Ateşyan’ın ayinde ‘soykırım’ kelimesini kullanmadan ‘ortak acı’ anlayışına vurgu yapacağı belirtiliyor.

NOT: Haberin 20 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/100-yilda-gece-nobeti-781714-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.