17 yaşındaki kızını biyonik gözüyle ilk kez gördü!

Dünyada 150 kişiye yapılan biyonik göz ameliyatı ilk kez Türkiye’de yapıldı. Yüzde 90 görme özürlü 44 yaşındaki Dilek Ümran Öztürk, biyonik gözle tekrar görmeye başladı. İkinci hayatının yeni başladığını belirten Öztürk, 17 yaşındaki ikinci kızı Özge’yi ilk kez gördü. Öztürk, “Bir mucize yaşıyorum” dedi.

13 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
13 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Görme özürlüler için büyük ümit olan ve dünyada henüz yaklaşık 150 kişiye yapılan ‘Argus II – Biyonik Göz’ ilk kez Türkiye’de yapıldı. Dünya Göz Etiler Hastanesi’nde yapılan ameliyatta biyonik göz takılan yüzde 90 görme özürlü 44 yaşındaki Dilek Ümran Öztürk şekilleri yeniden seçmeye başladı. Dünya Göz Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyat Türkiye’deki görme özürlüler için umut oldu.

“Kızımı ilk kez gördüm”
Halk arasında tavukkarası olarak bilinen; Retinitis pigmentosa hastası olan 44 yaşındaki Dilek Ümran Öztürk iki çocuk annesi. 1991 yılında İsa Öztürk ile evlenen Dilek Ümran Öztürk’ün görme yetisi, ilk çocuğunu doğurduktan sonra azalmaya başladı. Doktorların hamileliğin bu hastalığı ilerleteceğini ve artık göremeyeceğini söylemesine rağmen Öztürk, ikinci çocuğunu da dünyaya getirdi. İlk kızını 2-3 yaşına kadar gören Öztürk’ün ikinci kızını görme şansı hiç olmadı. Ameliyatı mucize olarak değerlendiren Öztürk şöyle konuştu: “Yaklaşık 20 yıldır sadece gece ve gündüzü fark edebiliyorum. Biyonik göz için seçildiğimi duyduğumda ben ve benim gibi engelli hastalar için bir umut olacaksa bu ameliyatı ilk ben olmalıyım dedim. Bir de ikinci kızımı hiç görmedim ve görmek istiyordum. Bu şansı denemeliydim. Ameliyat sonrası büyük gün geldiğinde çok heyecanlıydım. En çok küçük kızımın yüzünü merak ediyordum. Ameliyat başarıyla tamamlandı ve artık küçük kızımı algılayabiliyor, nesneleri yavaş yavaş fark edip çizebiliyorum. Görme yetilerim bana verilecek eğitimlerle her geçen gün daha iyiye gidecek. Kendi başıma artık işime gidebilecek, çamaşırlarımı yıkayabilecek, yemek pişirebileceğim.”

“Kızlarıma doya doya bakacağım”
20 yıl sonra ışığı ilk kez gören Dilek Ümran Öztürk, büyük bir mucize yaşadı. 22 yaşındaki büyük kızı Gözde’yi 2 yıl, eşini ise 4 yıl kadar gören Öztürk, 1998’de doğurduğu küçük kızı Özge’yi bugüne kadar hiç göremedi. Biyonik göz takıldıktan sonra 17 yaşındaki kızı Özge’yi ilk kez gören Öztürk, “Kızlarıma doya doya bakmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

800 hasta arasından seçildi
Hastanenin medikal direktörü Prof. Dr. loannis Pallikaris, “Dünyada birkaç ülkede yapılan bu ameliyatı Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ameliyat için en uygun kişiyi yaklaşık 800 hasta arasından seçtik ve operasyonu başarılı bir şekilde tamamladık.” dedi. ‘Argus II’ ameliyatını Prof. Dr. loannis Pallikaris, Doç. Dr. Nur Acar ve Op. Dr. Fevzi Akkan gerçekleştirdi. Ameliyatta ekibinden Doç. Dr. Nur Acar, “Argus II, ileri vitreoretinal cerrahi tekniklerde deneyim gerektiriyor. Biz de Türkiye’de ilk defa yaptacağımız bu operasyon için çok heyecanlıydık. Ümran Hanım’ın cerrahi sonrası rehabilitasyonu devam edecek ve hep birlikte gelişmeleri izleyeceğiz” dedi. Op. Dr. Fevzi Akkan ise, “Argus II, retinal implant ameliyatı sadece retinitis pigmentosa hastalarına uygulanıyor. Hastalık halk arasında tavukkarası, gece körlüğü hastalığı olarak biliniyor. 25 yaşını doldurmuş, ışığı iki gözde hissedebilen hastalara uygun olan ameliyatı yaklaşık dört saat sürüyor”diye konuştu.

Tavuk karasına çare
‘Argus II’ ameliyatı, retinitis pigmentosa hastalığına bağlı sonradan görme engeli yaşayan kişilerin gölge ve ışık algılarını artırarak görme seviyesini yükseltiyor ve günlük hayatlarını kolaylaştırıyor. Halk arasında tavukkarası veya gece körlüğü olarak adlandırılan retinitis pigmentosa hastalığı, çok değişik genetik geçiş özellikleri gösteren, akraba evliliği ile daha çok görülen ve total körlüğe götüren nadir bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Ameliyat gözde ışık alıcıları hiç olmayan veya ciddi hasar gören, ancak optik sinirleri sağlam kalan tavukkarası hastalığına bağlı görme kaybı yaşayanlara uygulanıyor.

Siyah beyaz görüyorlar
Yaklaşık 4 saat süren bir ameliyatla hastanın gözünün içine ve yanına yerleştirilen ‘Argus II’ retinal implantı iki parçadan oluşuyor. Biyonik göz, görüş alanındaki nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlük vasıtasıyla çalışıyor. Gözlük üzerinde bir kamera bulunuyor ve implantı aktive etmesi için bir güç cihazına bağlı olarak çalışıyor. Gözlüğün üzerindeki minyatür video kameradan alınan görüntüler, video işleme ünitesinde işlenerek, gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderiliyor. İmplant talimatları alıyor ve uyarımı bir elektrot dizisi üzerinden retinaya iletiyor. Hastalar siyah beyaz görüyor, gölge ve ışık algıları artıyor. Ameliyattan iki hafta sonra hastanın yaşam alanlarında gerçekleştirilen rehabilitasyon süreci başlıyor. Bu süreçte hastanın kişileri ve nesneleri algılaması ile biyonik gözle gördüklerini nasıl yorumlayacağı konusunda destek ve eğitim veriliyor.

NOT: Haberin 13 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kizini-biyonik-gozuyle-ilk-kez-gordu–812021-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.